Ziekenhuis

Grootste fout van mijn leven.
De nadelen van een operatie niet van te voren gelezen.
Als de schade eenmaal is aangericht is er toch echt wel een probleem.
Bij een kennis is een verkeerd been geamputeerd.
Ik zoek naar oplossingen. zijn meestal ver te zoeken.
Soms komt er hier een goed artikel waar ik iets aan heb.
Tja, laat iedereen maar zijn eige sores oplossen.
Is goed idee.
 

Ontslag medewerkers vanwege ongeoorloofde inzage in patiëntendossiers​

Onlangs is besloten om twee medewerkers te ontslaan, omdat zij patiëntendossiers hebben bekeken terwijl er geen behandelrelatie was. Het gaat in totaal om ruim 1100 dossiers.

De incidenten kwamen aan het licht na controles op inzage in het elektronisch patiëntendossier. In één geval betrof het een zorgmedewerker die dossiers van onder andere straatgenoten had bekeken. In de andere casus ging het om een medewerker die niet op een zorgafdeling werkte, maar wel beperkte toegang had tot patiëntinformatie. Deze medewerker kon bijvoorbeeld NAW-gegevens zien en op welke afdeling de patiënt was opgenomen.

Tast vertrouwen aan
Een vergissing is menselijk, maar in deze situaties gaat het in totaal om meer dan duizend dossiers. Beide medewerkers gaven aan dat nieuwsgierigheid de aanleiding was. Zij wisten dat dit niet mocht. “Dit is ernstig en past niet bij goede patiëntenzorg,” zegt bestuursvoorzitter Nicole Stolk. “Patiënten moeten erop kunnen vertrouwen dat hun gegevens veilig zijn bij ons. Wie in een patiëntendossier kijkt zonder behandelrelatie, tast dat vertrouwen aan. Dat is niet acceptabel en dat wisten de betrokkenen ook.”

Toezicht op inzage
We controleren al jaren wie wanneer toegang heeft tot patiëntdossiers. Deze controles zijn deels reactief (naar aanleiding van meldingen) en deels proactief, op basis van steekproeven en analyses van inzagegedrag. “De meeste opvallende inzages hebben een verklaarbare reden,” legt Nicole uit. “Bijvoorbeeld bij acute zorg of als voorbereiding op een opname. Maar in deze gevallen was dat niet het geval. Daarom zijn we direct in actie gekomen.” De controles worden nu verder aangescherpt.

'Beschermen patiëntgegevens'
De Wet Geneeskundige BehandelingsOvereenkomst (WGBO) is helder: een medewerker mag een dossier alleen openen als er een behandelrelatie is met de patiënt én de inzage noodzakelijk is voor die behandeling. Er is daarom melding gedaan bij de Autoriteit Persoonsgegevens en de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en alle betrokken patiënten hebben een brief ontvangen. “We hebben onze oprechte excuses aangeboden,” zegt Nicole. “We voelen ons verantwoordelijk voor het beschermen van patiëntgegevens. Dat vraagt om voortdurende alertheid van iedereen die met dossiers werkt. We moeten open blijven over wat er misgaat, zodat we ervan leren. Alleen zo kunnen we het vertrouwen van onze patiënten behouden.”
 

Hoe een angstcultuur de grootste intensive care van Nederland beheerst​

Sander Zurhake
"Waarom spreek je je niet uit?" Die vraag stelt Cootje van der Ende, voormalig teamleider van de ic-verpleegkundigen van het Erasmus MC, een paar jaar geleden aan een collega arts-intensivist. "Die collega werkte er al ruim twintig jaar. Hij zei dat hij had geleerd om zijn mond te houden." Ook arts-intensivist Han Meeder, nog in dienst van het Erasmus, maakt zich al jaren zorgen. "Hoe het nu op de ic gaat, schaadt de patiëntenzorg."

Sommige medewerkers voelen zich door de jaren heen geïntimideerd of zelfs vernederd. Ze beschrijven een tiental incidenten, ondersteund met documenten. Slechts enkele nemen we op in dit verhaal. Vertrouwelijke mails, apps, medische dossiers, interne rapporten en communicatie met advocaten ondersteunen hun verklaringen.

Zorgelijke situaties​

Terwijl het melden van situaties die raken aan patiëntenzorg in een ziekenhuis cruciaal is, blijken verpleegkundigen en artsen die de meest kwetsbare patiëntengroep van het ziekenhuis behandelen, al jaren terughoudend met het aanspreken van ic-collega's of de afdelingsleiding. Dat blijkt uit onderzoek van NOS en Nieuwsuur.
Als gevolg van de angstcultuur kregen in vijf jaar tijd zeker drie medewerkers psychische klachten, zoals angst- of paniekaanvallen. Afschriften van psychologen bevestigen dat.
We spraken 21 huidige en vijf voormalige medewerkers. Zestien personen zeggen expliciet dat zij door de huidige werkcultuur geen melding maken van zorgelijke situaties op de intensive care. Het ziekenhuis laat in een reactie weten het van "groot belang" te vinden dat medewerkers zich gehoord en veilig voelen om zorgen te delen. Het ziekenhuis benadrukt dat er meerdere laagdrempelige mogelijkheden zijn om ongewenst gedrag of het werkklimaat aan te kaarten.

Drempel​

Niet iedereen die we spreken, wil een interview geven. Anoniem geven zij wel een toelichting. "Gebleken is dat als je dingen doet, of dingen zegt die het management niet aanstaan, ze ervoor zorgen dat je er niet meer wíl werken", zegt een ic-medewerker. "De drempel om wezenlijke medische zaken aan de kaak te stellen ligt hoog, vanwege de werkcultuur", zegt een andere medisch specialist. "Bijvoorbeeld de inzet van innovatieve behandelingen of het staken van behandelingen."
Medewerkers vertellen dat klachten niet tot verbetering hebben geleid. Bovendien zagen zij dat medewerkers die zorgen wel deelden - bijvoorbeeld bij de ombudsman van het ziekenhuis of de afdelingsleiding - verwikkeld konden raken in een arbeidsconflict. Of zelfs vertrokken.
De gespecialiseerde thorax-afdeling van de ic stond tot voor kort te boek als "strafkamp":
1024x576a.jpg

2:07
'Medisch specialisten die uit de gratie raakten moesten naar een strafkamp'
Uit ons onderzoek blijkt dat drie artsen tussen 2017 en 2021 zijn overgeplaatst door afdelingshoofd Diederik Gommers. Twee artsen werd expliciet verboden op andere afdelingen te werken. Zij ervaarden dit als een straf.

'Ik moest me gedeisd houden'​

Ook Han Meeder werd overgeplaats. Hij is arts-intensivist, gespecialiseerd in complexe beademingstechnieken. Een specialisme dat weinig ic-artsen beheersen. Meeder geeft tijdens de coronacrisis leiding aan speciale ic-ambulances en in die tijd ontstaan er spanningen met Gommers.
Als Meeder terugkeert naar de ic, wordt hij alleen nog ingezet op de gespecialiseerde thorax-intensive care en krijgt hij restricties opgelegd door Gommers. Daardoor kan hij zijn specialisme niet meer op andere ic's toepassen. Ook niet als collega's zijn hulp vragen bij specifieke beademing. "Ik moest me gedeisd houden."
"Ziekenhuizen uit de regio met complexe patiënten op de ic, sturen die naar academische ziekenhuizen zoals het Erasmus MC. Maar dan moeten artsen wel op de afdelingen mogen werken om die patiënten te helpen", zegt voormalig verpleegkundig-teamleider Cootje van der Ende. "Als dat niet gebeurt, heeft dat gevolgen voor de patiëntveiligheid."
Een leidinggevende van de thorax-ic krijgt lucht van de ongebruikelijke maatregel tegen Meeder en mailt Gommers: "Waarderen wij Han als collega (...) of doen we dat niet?" En verderop in hetzelfde bericht: "Je bent hem aan het straffen."
Een andere arts werd in 2018 volgens ic-medewerkers maandenlang "voor straf" op de thorax-afdeling geplaatst. "Terwijl het hem aan bepaalde vaardigheden ontbrak", zegt Van der Ende. "Als je mensen mensen buiten hun expertise aan het werk zet, dan is het bijna alsof je hoopt dat ze fouten maken."
In een reactie zegt het bestuur van het ziekenhuis bekend te zijn met twee gevallen. Het bestuur gaat niet in op vragen of het ook op de hoogte was van restricties en wat dit heeft betekent voor de patiëntenzorg. "In algemene zin heeft een afdelingshoofd de bevoegdheid om in afstemming met HR personele beslissingen te nemen."

'Rupsjes nooitgenoeg'​

De verpleegkundigen die NOS/Nieuwsuur spreekt, vertellen over het keerpunt in de coronacrisis, toen zij bij herhaling waarschuwden dat het ziekenhuis teveel patiënten opnam. Medewerkers werden ziek en vielen uit. Het verpleegkundig personeel tekende per mail protest aan toen de afdelingsleiding besloot opnieuw meer patiënten op te nemen. Er werd gezegd dat de verpleegkundigen er simpelweg niet over gaan.
Later vergeleek een directielid van de ic het verplegend personeel met "rupsjes nooitgenoeg". Sindsdien zijn verpleegkundigen terughoudend om zich uit te spreken. Zelfs over situaties waarbij de patiëntveiligheid in het geding is.
Toen arts-intensivist Hilde de Geus het opnam voor de verpleegkundigen, werden niet veel later haar opleidingsdagen ter discussie gesteld. Dat blijkt ook uit interne documenten. "Voor mijn gevoel was het een afrekening omdat ik kritisch was geweest."
Het ziekenhuis noemt dit een onjuiste weergave van zaken. Wat er onjuist is, licht het Erasmus niet toe. "Wegens privacywetgeving kunnen wij hier geen toelichting op geven."
Verschillende arts-intensivisten hebben over hun aanvaringen met afdelingshoofd Gommers ook gesproken met de ombudsman van het ziekenhuis. Het ziekenhuisbestuur zegt nooit een signaal van de ombudsman te hebben ontvangen.

 

Stijgend tekort aan medische hulpmiddelen in ziekenhuizen​

Flip Linssen

Ronja Hijmans

Nederlandse ziekenhuizen moeten meer rekening houden met tekorten aan medische hulpmiddelen. Dat geldt voor zowel kleine zaken als ziekenhuishandschoenen, als voor zeer specialistische onderdelen voor complexe operaties en MRI-scanners. Daarvoor waarschuwen deskundigen en zorgprofessionals. In totaal zijn er honderdduizenden medische hulpmiddelen in omloop.
"Ieder ziekenhuis heeft iedere dag te maken met een dreigend tekort", zegt Mariken Zijlmans van de Nederlandse Vereniging voor Klinische Fysica (NVKF). Producten die nodig zijn voor bijvoorbeeld operaties worden dan niet geleverd. Volgens Zijlmans lukt het meestal om met kunst- en vliegwerk de juiste spullen op de juiste plaats te krijgen. "Maar soms lukt dat ook niet."
En dat zal vaker gaan gebeuren, denkt Peter van der Weide, eigenaar van een medische groothandel. De afgelopen tijd klopten al verschillende ziekenhuizen bij hem aan omdat hun eigen leverancier niet genoeg kon leveren.

Geopolitiek​

Dat komt onder meer door strengere regels, zegt Van der Weide. Door aanscherping van de Europese wetgeving rondom medische hulpmiddelen moeten producenten zich opnieuw certificeren. "Daardoor halen fabrikanten regelmatig producten uit het assortiment, omdat het simpelweg niet meer loont om ze in Europa op de markt te brengen." Nieuwe certificering kost veel geld en producten moeten soms worden aangepast. Daardoor zijn niet alle producten voor leveranciers nog rendabel om te verkopen.
Ook de oorlog in het Midden-Oosten speelt een rol, weet uroloog in het Meander Medisch Centrum Bart van Bezooijen. "Als er olie, plastic, benzine, diesel en andere stoffen nodig zijn om producten te maken of vervoeren, en die zijn niet voor handen, dan heeft dat effect."

De zorg kan misschien niet meer voldoen aan de verwachtingen.

Bart van Bezooijen, uroloog Meander Medisch Centrum
Patiënten merken tot nu toe nog niet veel van de tekorten. "Al moeten we soms een geplande operatie uitstellen als iets niet is geleverd", zegt Van Bezooijen. "En soms moet er een koerier op en neer rijden tussen ziekenhuizen. Dat is niet alleen kostbaar, maar je moet ook met die andere producten kunnen omgaan. Alternatieven zijn vaak beperkt. Je bent niet de enige met dit soort problemen."
Vorige maand werd een specifiek onderdeel voor hartkatheterisaties massaal teruggeroepen, waardoor een acuut tekort ontstond. Zo'n zeventig ziekenhuizen moesten op stel en sprong met elkaar uitzoeken wie wat op voorraad had en wie de voorraden het hardst nodig hadden. Geplande hartbehandelingen werden gestaakt.
De tekorten worden alleen maar groter, zegt uroloog Van Bezooijen. Dat geldt niet alleen voor medische hulpmiddelen, maar ook voor medicijnen en personeel. Patiënten moeten er volgens hem daarom rekening mee houden dat niet alle zorg direct kan worden geleverd. "Dat maakt dat de zorg misschien minder kan voldoen aan de verwachtingen die tot nu toe leven."

Eigen afspraken met leveranciers​

Wanneer een tekort ontstaat of er tekenen van een aankomend tekort zijn, moet een ziekenhuis dat melden bij het Zorg Inkoop Netwerk Nederland (ZINN). Deze organisatie is opgericht tijdens de coronacrisis en komt in actie als er tekorten ontstaan aan medische hulpmiddelen. "Dan begint eigenlijk de eerste inventarisatie: raakt het één ziekenhuis of veel meer ziekenhuizen?", zegt Kevin Overgoor van ZINN.
In tegenstelling tot andere Europese landen, kopen Nederlandse ziekenhuizen hun eigen voorraden in. Ze maken daarvoor afspraken met eigen leveranciers. Overgoor vindt dat de inkoop- en voorraadprocedures in de Nederlandse zorg centraler moeten worden geregeld. "Als je autonoom inkoopt, kijk je niet naar het belang van de totale Nederlandse zorg."
Bij de inkoop en voorraad van geneesmiddelen gebeurt dit al centraal. Volgens Overgoor zou dat ook moeten gebeuren met medische hulpmiddelen. ZINN roept de overheid op om een bijdrage te leveren om zo'n systeemverandering te kunnen doorvoeren: "Het ligt bij de zorg om dat op te zetten, maar de overheid kan een sleutelrol vervullen."
Het ministerie van Volksgezondheid laat via een woordvoerder weten dat hard wordt samengewerkt aan een blauwdruk voor een crisisstructuur bij grootschalige tekorten. "Het kabinet heeft dit jaar geld vrijgemaakt voor weerbaarheid en bijbehorende medische producten en productieketens." Daarbij wordt ook gekeken naar voorraden.
 

Forum statistieken

Onderwerpen
4.688
Berichten
628.240
Leden
8.704
Nieuwste lid
Freedomfighter2
Word vaste donateur van dit forum
Terug
Bovenaan