Sabotage en hacks collectieve voorzieningen

Storing?!


Het ondergelopen gebied in natuurgebied Ootmaanlanden.

Het ondergelopen gebied in natuurgebied Ootmaanlanden. © NatuurmonumentenHet ondergelopen gebied in natuurgebied Ootmaanlanden.

Natuurgebied loopt onder water door storing, nesten vol eieren broedvogels spoelen weg​


Een technische storing in een stuw heeft een natuurgebied vol broedende vogels onder water gezet. Natuurgebied Ootmaanlanden bij het Drentse Uffelte staat sinds donderdagavond een halve meter onder water. Funest voor de nesten van de boompieper, roodborsttapuit en de grauwe klauwier.
Binnenlandredactie
6 juni 2026, 21:18Laatste update: gisteren om 21:34

Het natuurgebied van 75 hectare kan ook worden gebruikt als waterbergingsgebied, een klimaatbuffer, in geval van extreme wateroverlast. Maar daar is momenteel geen sprake van. Het was een storing in een van de stuwen in het gebied die het water uit de Drentse Hoofdvaart liet binnenstromen, zo vertelt Natuurmonumenten aan RTV Drenthe. Het water kwam enkele tientallen centimeters hoog te staan.

Het Waterschap Drents Overijsselse Delta bevestigt dit. „Er is automatisch een klep opengegaan. Dat zou niet hebben gemoeten”, aldus een woordvoerder tegen de omroep.

‘Zo verdrietig’​

Volgens Natuurmonumenten is de Ootmaanlanden een broedgebied met momenteel volop nesten, onder meer van de boompieper, roodborsttapuit en de grauwe klauwier. Ook geelgorzen en grasmussen nestelen er. „Ook sommige zoogdieren en insecten zijn verdronken. Het is zo verdrietig dat dit juist op dit moment is gebeurd”, zegt een boswachter van Natuurmonumenten tegen Dagblad van het Noorden.
 

Tienduizenden Duitsers zonder stroom na brandstichting bij onderstation​

In Reutlingen, een stad in het zuidwesten van Duitsland, heeft afgelopen nacht brand gewoed in een onderstation van het elektriciteitsnetwerk. Daardoor zitten zo'n 30.000 mensen zonder stroom.
De Duitse minister van Binnenlandse Zaken zegt dat het waarschijnlijk gaat om brandstichting, en mogelijk zelfs om terrorisme.
Vanwege de stroomstoring draaide een ziekenhuis in de regio tijdelijk op een noodgenerator. Geplande operaties moesten worden uitgesteld. Het ziekenhuis kon vanmiddag weer worden aangesloten op het elektriciteitsnet.
Ook werkten verkeerslichten in de regio niet, en zaten scholen en kinderdagverblijven zonder stroom. In supermarkten werkten koelingen en vriezers niet. De onderwijsinstellingen hebben hun stroomvoorziening terug, maar duizenden huishoudens hebben nog altijd geen stroom.
Het is nog niet duidelijk wanneer de stroomstoring in zijn geheel is opgelost. Volgens Duitse autoriteiten zal dat "niet snel" gebeuren. Vannacht wordt er gebruik gemaakt van een noodstroompunt, waar mensen hun telefoon kunnen opladen of babyvoeding kunnen opwarmen.

Links extremisme​

De aanval doet denken aan twee brandstichtingen in Berlijn in september 2025. Toen zorgden linksextremisten ervoor dat zo'n 50.000 huishoudens en 2000 bedrijven werden getroffen door een stroomstoring. Pas 60 uur later was voor iedereen de stroom hersteld. Ook in deze zaak wordt onderzocht of links-extremisme een rol heeft gespeeld.
"De afgelopen jaren hebben we herhaaldelijk aanvallen op de energie-infrastructuur gezien, met name vanuit de extreemlinkse hoek", zegt de minister van Binnenlandse Zaken.
 

Forum statistieken

Onderwerpen
4.692
Berichten
629.823
Leden
8.704
Nieuwste lid
Freedomfighter2
Word vaste donateur van dit forum
Terug
Bovenaan