Bewoner Fred Kristel stelt zijn oprit beschikbaar voor medewerkers van de bloemenwinkel, omdat zij geen parkeerplekken meer hebben vanwege de Amsterdammers die massaal hun auto in de straat parkeren. © Ronald Bakker
Juul SchepensAlgemeen stadsverslaggever Amsterdam
Een rode auto aan de Akerdijk in Badhoevedorp is veranderd in een prikbord vol frustratie. ’Aso’ staat op meerdere briefjes in hoofdletters. Op een ander papiertje staat een langere boodschap voor de eigenaar, duidelijk met frustratie geschreven.
’Als je te gierig bent om in je eigen straat te parkeren, ga dan ergens staan waar anderen er geen last van hebben. Dit is gewoon aso.’ Het laat zien hoe hoog de frustratie is opgelopen in de wijk.
Sinds Amsterdam anderhalf jaar geleden betaald parkeren heeft ingevoerd in Nieuw-West, is de parkeerdrukte in Badhoevedorp fors toegenomen. Vooral op de Akerdijk dumpen Amsterdammers en dagjesmensen massaal hun auto, terwijl bewoners zelf geen plek meer kunnen vinden. Ze worden er moedeloos van.
-
1 / 2
Een bewoner heeft uit frustratie een auto die al wekenlang op de Akerdijk staat, volgeplakt met papiertjes. © De Telegraaf
- 2 / 2
De persoonlijke boodschap aan de bestuurder die zijn auto al weken heeft gedumpt op de Akerdijk. ’Dit is gewoon aso’. © De Telegraaf
’Het is al anderhalf jaar een drama’
Kapster Karin van Heteren, die een salon op de Akerdijk heeft, kan erover meepraten. ,,Mensen zetten hun auto hier neer en gaan dan met de taxi verder naar Schiphol, of ze halen een fiets uit de kofferbak en rijden door naar Amsterdam, omdat het parkeren hier nog gratis is”, zegt ze tussen de bedrijven door. „Het is al anderhalf jaar een drama. Klanten komen mopperend binnen, omdat ze geen plek kunnen vinden. Ik adviseer ze inmiddels om met de fiets te komen.”
Video: buurt moedeloos van gratis parkeerders: ’Deze staat hier al een maand’
Dat de parkeerdruk verder gaat dan alleen overlast voor ondernemers, merkt ook bewoner Lars Vreugdenhil. Hij is net verhuisd naar de Akerdijk en zag al snel dat zijn entree dagelijks volstond met scooters. „Ik dacht: wat doen die hier?” Het antwoord ontdekte hij al snel: „Een jongen uit Amsterdam vertelde dat hij zijn auto hier parkeert en dan met de scooter op en neer gaat, omdat het bij hen betaald parkeren is. Ik heb ze aangesproken en briefjes opgehangen met ’graag hier niet parkeren’. Sindsdien doen ze het niet meer.”
Ook aan het Zuideinde in Oostzaan lopen de gemoederen hoog op. Een bewoner heeft de parkeerplek voor de woning afgezet met een vuilnisbak en linten. © Ronald Bakker
In Oostzaan zorgt de invoering van betaald parkeren in Amsterdam-Noord voor vergelijkbare parkeerellende. Sinds 17 november vorig jaar moeten bewoners van aangrenzende Amsterdamse wijken (Oostzanerwerf, Tuindorp Oostzaan, Kadoelen en Banne Buiksloot) van 09.00 uur tot 19.00 betaald parkeren.
Ook bewoners in Oostzaan grijpen mis
Maar even verderop, op het Zuideinde in Oostzaan, is het nog gratis. Ook daar zien de bewoners ineens hun straten vollopen met taxi’s, busjes en auto’s die dagenlang blijven staan, terwijl ze zelf steeds misgrijpen. Een bewoner fluistert toe dat zijn overbuurman zelfs stiekem de banden heeft laten leeglopen van een automobilist die zijn auto wekenlang voor zijn deur had gedumpt.
Henk Dekker, eigenaar van een grote plantenzaak aan het Zuideinde, kan vaak niet laden en lossen. Ook kunnen zijn klanten niet voor zijn zaak parkeren. © Ronald Bakker
„Vanaf dag één staat alles vol”, zegt Henk Dekker, eigenaar van de bloemenwinkel aan de Zuideinde. „Neem deze auto, staat er gewoon al twee weken. Ik kan mijn auto ook bijna nooit meer voor de deur kwijt, maar ik vind het voor mijn klanten het vervelendst.”
Hij ziet het dagelijks gebeuren. „Er komt iemand aan in een taxi, stapt uit, pakt een andere auto en rijdt weg. Dan weet je genoeg. Het zijn allemaal auto’s uit Amsterdam-Noord. Ik snap het ergens ook wel. Als je als gezin meerdere auto’s hebt, dan ga je er niet zomaar eentje wegdoen. Maar het probleem wordt nu wel bij ons neergelegd. Wij zitten ermee opgescheept.”
„Er komt iemand aan in een taxi, stapt uit, pakt een andere auto en rijdt weg”
Henk Dekker
Eigenaar bloemenwinkel
Uit nood heeft buurman Fred Kristel zijn oprit opengesteld voor het personeel van de bloemenwinkel, zodat zij daar kunnen parkeren. „Ik vind het vervelend dat zij soms wel een kilometer moeten lopen”, zegt hij.
Renske Draeck baalt als een stekker. Voor de dierenambulance is vaak geen ruimte, omdat Amsterdammers massaal hun auto dumpen op de Zuideinde in Oostzaan. © Ronald Bakker
Bij Dierenasiel Oostzaan heeft dierenarts Renske Draeck uit nood afspraken gemaakt met de Lidl, iets verderop, om daar wat plekken te gebruiken. „In ruil daarvoor maken wij hun parkeerterrein schoon. Het is niet ideaal, maar anders redden we het niet.”
Vrijwilligers in de knel
De maat is ondertussen vol voor haar. „Het schiet niet op”, vervolgt de dierenarts. „We kunnen onze ambulance niet kwijt. Ons personeel en de vrijwilligers kunnen ook nergens hun auto kwijt. En mensen die een kat komen brengen of adopteren, moeten een stuk lopen met een bench in hun armen.”
Ook de vrijwilligers van het asiel parkeren soms wel een kilometer verderop. „Dat is toch absurd”, vervolgt Draeck. „Je komt hier helpen en dan moet je eerst een kilometer lopen.” Sommige vrijwilligers wijken uit naar betaald parkeren. „Dan betaal je dus om hier vrijwilligerswerk te doen. Dat voelt echt als de omgekeerde wereld.”
Voor bewoners in zowel Badhoevedorp als Oostzaan is de oplossing inmiddels duidelijk: een blauwe zone, zodat parkeren weer voor de buurt wordt.
„Je komt hier helpen en dan moet je eerst een kilometer lopen”
Renske Draeck
Dierenarts
De gemeente Oostzaan erkent dat het betaald parkeren in Amsterdam zorgt voor extra parkeerdruk. „Hierdoor wijken automobilisten uit. Dit waterbedeffect was verwacht, maar we wisten niet in welke omvang”, zegt een woordvoerder.
De gemeente gaat de situatie monitoren. Begin november is een nulmeting uitgevoerd en in de komende maanden volgt een tweede meting. „Als blijkt dat de overlast structureel is, gaat de gemeente met buurtbewoners in gesprek over mogelijke maatregelen, zoals het aanpassen van parkeervakken, het optimaliseren van de inrichting, het stimuleren van andere vervoersmiddelen of parkeerregulering.”
Ook de gemeente Haarlemmermeer voert op dit moment parkeermetingen uit om de situatie in Badhoevedorp in beeld te brengen.
Gemeente Amsterdam: ’We denken mee’
Een woordvoerder van gemeente Amsterdam zegt dat het betaald parkeren juist is ingevoerd om de parkeerdruk in de eigen woonwijken te verminderen. „In Nieuw-West stonden veel auto’s van mensen die daar niks te zoeken hadden. Bijvoorbeeld vakantiegangers die geen zin hadden om parkeergeld op Schiphol te betalen. Of toeristen die hun auto gratis aan de rand van de stad zetten om daarna verder naar het centrum te trekken. Daarvoor zijn de parkeerplaatsen in onze woonwijken niet bedoeld.”
Dat het probleem zich nu verplaatst naar omliggende gemeenten, erkent de woordvoerder. „We bespreken dit met onze buurgemeenten en denken mee over mogelijke oplossingen.”