Sabotage en hacks collectieve voorzieningen

Woonwagenkamp IBB wordt geteisterd door een rattenplaag. © DPG Media, inzet Getty ImagesWoonwagenkamp IBB wordt geteisterd door een rattenplaag.

Als bewoner heft in eigen handen neemt na rattenoverlast, staat binnen mum van tijd politiemacht op de stoep​

Ratten zo groot als puppy’s teisteren volgens de bewoners het woonwagenkamp aan de Ina Boudier-Bakkerlaan in Utrecht. Afgelopen donderdag werd het een bewoner te veel. Wanneer hij een rat ziet, pakt hij zijn luchtbuks en schiet op de rat. Binnen een mum van tijd staat er een enorme politiemacht op de stoep. „Ik schaam me dood dat dit is gebeurd.”

Lieske Pricker
1 augustus 2026

De bewoners van het woonwagenkamp op de IBB zitten ’s avonds buiten nog een koffietje te drinken wanneer er weer eens een enorme rat voorbij sukkelt. Een bewoner is het zat. Zonder al te veel na te denken, loopt hij naar binnen, haalt zijn luchtbuks, komt weer naar buiten en schiet op het ongedierte. Kort daarna staat de politie al op de stoep.

„Ik ben niet heel verstandig geweest door dit in het openbaar te doen”, laat de 55-jarige bewoner, van wie de naam bekend is bij de redactie, achteraf weten. „Nu ga ik maar kijken of ik met cement rattenholen dicht kan gooien.”

Studenten pleuren afvalzakken naast de container​

Dat hij naar dit middel greep, komt doordat hij inmiddels helemaal gek werd van de rattenplaag op zijn woonplek, geeft hij aan. Volgens hem lopen de ratten al rond sinds de ondergrondse containers zijn geplaatst. „Studenten pleuren hun afvalzakken met eten daar ook gewoon naast”, zegt hij.
Als je een kop koffie buiten laat staan en je loopt even naar binnen, dan zit er al eentje bij
Bewoner woonwagenkamp IBB
De ratten komen naast de bijplaatsingen bij de ondergrondse containers ook af op de pruimen die op de grond liggen te rotten bij de ingang van het kamp. „Die beesten hebben hier genoeg te eten, dus ze blijven maar fokken.”
Naast het feit dat de bewoner ratten smerig vindt, vreten de beesten volgens hem ook de kabels onder de woningen aan. De bewoner wijst naar een van de woonwagens, waar aan de onderkant rondom het huis ruimte is.
„Daar kruipen ze in. Ze maken holen waardoor alles verzakt en vreten de kabels aan. Die heb ik vier jaar geleden nog aangepakt, maar dat moest nu alweer.”
woonwagenkamp-ibb-wordt-geteisterd-door-een-rattenplaag
Woonwagenkamp IBB wordt geteisterd door een rattenplaag. © AD
Hij schaamt zich voor wat er is voorgevallen. „Maar je moet wat”, zegt hij. „Ze zijn hondsbrutaal. Als je een kop koffie buiten laat staan en je loopt even naar binnen, dan zit er al eentje bij.”
De politie laat weten dat zij donderdagavond een luchtdrukbuks aantrof en dat de man daar afstand van deed. „Verder is er geen zaak of aanhouding”, aldus de politie.
 
De overheid als saboteur of verlengstuk van de saboteur (big farma) van de gezondheid van de NLse burgers

https://www.ad.nl/binnenland/torenh...r-later-is-er-nog-geen-cent-betaald~aa07093b/

Torenhoge boetes voor valse vitamineclaims in coronatijd, zes jaar later is er nog geen cent betaald​

Aanbieders van voedingssupplementen maakten zich in de coronatijd massaal schuldig aan valse medische claims. Ten onrechte suggereerden verkopers dat vitamines Covid-19 buiten de deur konden houden. Maar de torenhoge boetes die ze daarvoor kregen, zijn zes jaar later nog steeds niet betaald. Hoe kan dat?

Sander van Mersbergen
3 augustus 2026

Wie in 2020 de website van Davitamon bezocht, trof daar een knop met daarop de afbeelding van een gezicht met mondkapje. ‘Wat te doen tegen corona? Bekijk onze speciale pagina.’

Wie doorklikte, zag naast desinfectiemiddel en handzeep ook vitamine C-pillen. ‘Bang dat je weerstand erg laag is? Slik dan vitaminepillen of voedingssupplementen om je lichaam een handje te helpen.’

Krijg een melding bij belangrijk nieuws over Binnenland.
Davitamon was lang niet het enige bedrijf dat suggereerde dat voedingssupplementen corona konden voorkomen, genezen of tegengaan. De Nederlandse Voedsel en Waren Autoriteit (NVWA) controleerde in het eerste coronajaar 103 webwinkels, en zag bij 62 daarvan overtredingen.

Medische claims​

Het is verboden om medische claims te koppelen aan producten die officieel niet als geneesmiddel zijn geregistreerd. Je mag dus niet zeggen dat zo’n product een ziekte (zoals corona) kan voorkomen, behandelen of genezen.
Wat wel mag zijn ‘gezondheidsclaims’. Dan stel je bijvoorbeeld dat vitaminepillen het immuunsysteem ondersteunen, zonder te beweren dat dat helpt tegen een specifieke ziekte.
een-vestiging-van-holland-barrett
Een vestiging van Holland&Barrett. © DPG Media
Valse medische claims kunnen mensen aanzetten tot het mijden van reguliere zorg. Er staan forse straffen op. De verkopers kregen boetes van soms tienduizenden euro’s en moesten de betwiste claims verwijderen. Diverse bedrijven vochten de boetes echter aan. Soms kregen ze nul op het rekest, maar soms gaf een rechter ze gelijk.

Om te begrijpen waarom, moeten we in de juridische details duiken. De NVWA deelde de boetes uit op basis van de Geneesmiddelenwet. De logica daarachter: als een verkoper claimt dat zijn product medische werking heeft, wordt zijn product ook behandeld alsof het een geneesmiddel is.
In de Geneesmiddelenwet kunnen de boetes in de tonnen lopen. Zo kreeg Holland & Barrett een boete van 255.000 euro. Die boete kreeg het bedrijf overigens voor een overtreding die niets met corona te maken had: het ging om een middel tegen pijnlijke gewrichten.

Online reviews​

De bedrijven vinden de hoge boetes volkomen onterecht. Het is volgens hen overduidelijk dat ze voedingssupplementen verkopen. Een tekstje op de website kan dat onmogelijk veranderen in een officieel geneesmiddel.
In sommige gevallen, bijvoorbeeld bij Holland & Barrett, waren zelfs online klantreviews voor de NVWA al genoeg reden om een boete uit te delen.
Zo noemde een gebruiker het middel Lucovitaal op de site van Holland & Barrett een ‘excellent product’. ‘Ik kocht het vorige week en ik ben tevreden’, schreef de klant uit Almere. ‘Ik heb minder pijn.’
De warenautoriteit vindt dit een valse medische claim: de review wekt immers de indruk dat het supplement genezende kracht heeft. De bedrijven vinden dit veel te ver gaan. Ze filteren de reviews en stellen dat de gewraakte reviews erdoorheen zijn geglipt.

Veel lagere boetes​

Áls ze al een boete krijgen, moet die volgens hen niet onder de Geneesmiddelenwet vallen, maar onder de Warenwet. Daarin zijn de boetes een stuk lager, in veel gevallen nog geen 1000 euro.
De rechtbanken Oost-Brabant en Gelderland gaven de bedrijven gelijk, maar in Amsterdam en Rotterdam won de NVWA de zaken. In beide gevallen volgde hoger beroep. Zo belandden de zaken bij de Raad van State, de hoogste bestuursrechter van Nederland.
beeld-ter-illustratie
Beeld ter illustratie. © ANP
Ook daar kwamen ze er niet uit. De wetten zijn gebaseerd op verschillende Europese richtlijnen, die elkaar tegenspreken.
De Raad van State verwees de zaak daarom door naar het Europese Hof van Justitie. Die mag nu bepalen wanneer een onschuldig voedingssupplement juridisch gezien een geneesmiddel wordt. De boetes van de NVWA zijn in afwachting daarvan opgeschort.
Juridisch experts in heel Europa wachten met spanning af wat de Europese rechters gaan oordelen. De Raad van State heeft namelijk een expliciet oordeel gevraagd over de juridische waarde van klantreviews.

Grote gevolgen​

Zo’n uitspraak heeft ‘directe gevolgen voor alle bedrijven die online supplementen verkopen’, stellen juridische experts. Als de NVWA gelijk krijgt, moeten bedrijven héél voorzichtig zijn met wat ze op hun site zetten, want dat kan tonnen kosten.
Als de verkopers gelijk krijgen, is het nog steeds illegaal om medische claims te plaatsen, maar zijn de consequenties veel kleiner.
Naar verwachting laat het oordeel van het Europese Hof nog een aantal jaren op zich wachten. De enige zekerheid: van de torenhoge coronaboetes die de NVWA uitdeelde, is zes jaar later nog geen euro geïncasseerd.
 
Laatst bewerkt:
Dit is een beetje net zoiets als het verhaal van de wolf, de bever en de muskusrat: ze moeten actief bestreden worden anders krijg je in dit geval problemen met de waterkering en de rest van de waterfauna (blijft niks meer over): grijp je niet in: dan is dat ook een bewuste keuze: dit is bewuste nalatigheid van het Rijk (de zoveelste):

Bekijk bijlage 39298
 
Dit is een beetje net zoiets als het verhaal van de wolf, de bever en de muskusrat: ze moeten actief bestreden worden anders krijg je in dit geval problemen met de waterkering en de rest van de waterfauna (blijft niks meer over): grijp je niet in: dan is dat ook een bewuste keuze: dit is bewuste nalatigheid van het Rijk (de zoveelste):

Bekijk bijlage 39298


Zo simpel kan het zijn: met schuine oevers miljoenen rode kreeften bestrijden​

Job van der Plicht

22 aug 2026
Tegen de tientallen miljoenen rode kreeften in de Nederlandse sloten lijkt niets meer te doen. Toch is er mogelijk een oplossing. Daarmee verdwijnen de kreeften niet, maar worden het er wel veel minder. Daarvoor moeten de sloten wel anders worden ingericht.

Een verzameling rode scharen aan de oever van een poldersloot herinnert aan een feestmaal van een blauwe reiger. Het zijn de restanten van meerdere rode Amerikaanse rivierkreeften. Ook verderop langs de sloot liggen kreeftenresten.
In eerste instantie lijkt de sloot in het Zuid-Hollandse Oud Ade er een zoals het westen van Nederland er zoveel heeft: weiland, troebel water en het stikt er van de rivierkreeften. Maar wie naar de details van de sloot kijkt, ziet dat niet alles hetzelfde is. Een deel van de oevers is niet recht, maar loopt schuin het water in.
In het Polderlab van Oud Ade wordt onderzocht of in sloten met schuin aflopende oevers minder rivierkreeften zitten dan in sloten met rechte oevers. "We hebben de eerste resultaten en schuine oevers lijken inderdaad goed te werken", zegt Fleur van Duin, onderzoeker van de Universiteit Leiden.
In schuine oevers kunnen kreeften minder goed holletjes graven, die ze nodig hebben om zich te verbergen. Ook zijn ze mogelijk beter zichtbaar voor roofdieren. Meeuwen, futen en reigers weten de kreeften steeds beter te vinden. "Door het gebrek aan 'woonruimte' is er onderling meer concurrentie en eten ze elkaar soms gewoon op", legt Van Duin uit.

zo-simpel-kan-het-zijn-met-schuine-oevers-miljoenen-rode-kreeften-bestrijden.jpg

Beeld: Job van der Plicht

Tot zeventien keer minder kreeften​

Uit eerder onderzoek, dat in een andere polder bij Leiden is gedaan, bleek dat het aantal rivierkreeften bij schuine oevers enorm verminderde. In het eerste jaar waren er zes tot zeven keer minder kreeften en in het tweede jaar van het onderzoek maar liefst zeventien keer minder.
De laatste decennia wordt steeds duidelijker wat voor schade de rode Amerikaanse rivierkreeft veroorzaakt. Het zijn er inmiddels al tientallen miljoenen en ze graven dus holletjes in oevers, waardoor die instabiel worden. Ze knippen alle waterplanten kapot en woelen de bodem om, waardoor het water troebel wordt. Daarnaast eten ze de jongen van kikkers, vissen en nog meer soorten die in sloten leven.
Maar de schuine oevers laten volgens Van Duin zien dat er wel degelijk een manier is om het aantal uitheemse rivierkreeften terug te brengen. Al is het volgens haar een utopie dat ze allemaal verdwijnen. "De rode Amerikaanse rivierkreeft krijgen we niet meer weg uit het Nederlandse water. Ook met vangen lukt dat niet. Zodra je daarmee stopt, komen de kreeften weer terug."
Dat komt volgens de onderzoeker doordat kreeften zich enorm snel voortplanten. "Een kreeft krijgt honderden nakomelingen per cyclus. Bijna al het Nederlandse water staat in verbinding met elkaar en ze kunnen ook stukjes over land lopen. Je hoeft maar twee kreeften achter te laten en het volgende seizoen zitten er weer honderden in de sloot. Dan schiet vangen niet op."

Kreeft zit schoner water in de weg​

Toch is Van Duin niet helemaal tegen het vangen van de kreeften. Het kan een eerste stap zijn om het ecosysteem in de sloot te laten herstellen. "Als in een sloot tien kreeften per vierkante meter leven, dan moet je wel eerst een deel wegvangen voor je het systeem kunt herstellen. Vangen en dan direct de sloot weer zo inrichten dat die weerbaarder is."

Een schuine oever is bij dat herinrichten een begin, maar er is meer nodig, zegt Van Duin. Planten zorgen ervoor dat oevers niet te snel afkalven en alsnog recht worden. Daarnaast kunnen vissen en amfibieën rond die planten eitjes afzetten.
En de planten trekken insecten als waterroofkevers en de larven van libellen. "Verschillende soorten waterinsecten eten jonge kreeften", weet Van Duin. "Die soorten heb je dus nodig in het voedselweb om tegen de kreeften op te werken."
Daarmee zou niet alleen het aantal kreeften worden teruggedrongen, maar ook het ecosysteem in sloten herstellen. Krabbenscheer (een waterplant) zou dan weer kunnen terugkeren, en die zorgt voor schoner water. De doelen van de Kaderrichtlijn Water (KRW) die eind volgend jaar behaald moeten worden, komen dan ook weer dichterbij.
"De kreeft is een van de obstakels in het behalen van die doelen", zegt Van Duin. "We moeten zorgen dat we de hele sloot verbeteren. Alleen vangen is echt zonde van het geld."

 

Rotterdam ontslaat twee ambtenaren wegens corruptie bij bouwprojecten​

Corruptie Het ontslag eerder deze zomer volgde op informatie van het Openbaar Ministerie. De twee ambtenaren hadden zich „substantieel ernstiger” misdragen dan de gemeente veronderstelde.

Esther Rosenberg Joep Dohmen vanuit Rotterdam 22 augustus 2026

Het stadhuis van Rotterdam. De twee ontslagen ambtenaren worden onder meer verdacht van omkoping en valsheid in geschrifte.
— NRC/HEDAYATULLAH AMID
De gemeente Rotterdam heeft deze zomer twee ambtenaren op staande voet ontslagen wegens corruptie. Het duo zou giften hebben aangenomen van bedrijven die door hen werden bevoordeeld bij gemeentelijke opdrachten. Dit heeft het Rotterdamse college van burgemeester en wethouders half juli aan de gemeenteraad geschreven, de brief is tot nu toe onopgemerkt gebleven.
Het ontslag volgde nadat de gemeente op 6 juli door het Openbaar Ministerie was bijgepraat over een lopend strafrechtelijk onderzoek naar ambtelijke corruptie en fraude bij gemeentelijke bouwprojecten. De twee ambtenaren worden onder meer verdacht van omkoping en valsheid in geschrifte. Ook hebben ze, volgens het college, gehandeld in strijd met de Ambtenarenwet en de gedragscode van de gemeente.
Uit de informatie van het OM bleek dat de gedragingen van het duo „substantieel ernstiger” zijn dan de gemeente eerder in een eigen onderzoek had vastgesteld. Eind 2023 moest al een andere ambtenaar bij de gemeente vertrekken, eveneens verdachte in het lopende strafrechtelijk onderzoek, dat begon na een publicatie in NRC.

Asbestsanering​

De krant onthulde destijds dat de ambtenaar, een projectleider, via een bedrijf op zijn naam dat voetbaltalenten begeleidde, geld ontving van een installatiebedrijf waarmee hij namens de gemeente zaken deed. De ambtenaar speelde een belangrijke rol bij de verbouwingen van gemeentelijke, culturele panden. Hij zag onder meer toe op de asbestsanering van museum Boijmans Van Beuningen.
Uit de publicatie bleek ook dat ambtenaren de gemeente vanaf 2020 al hadden gewezen op mogelijke signalen van fraude en corruptie rond de verbouwingen van deze culturele instellingen, maar dat de gemeente vervolgens nauwelijks actie ondernam.
Na de berichtgeving moest de projectleider vertrekken (formeel ging hij met vervroegd pensioen) en volgde een strafrechtelijk onderzoek. Woningen en bedrijfspanden in Den Haag en Echt werden doorzocht. In februari vorig jaar volgden meer doorzoekingen, in panden in onder meer Capelle aan den IJssel, Nieuwerkerk aan den IJssel en Middelburg en bij een sloopbedrijf in Sint-Oedenrode. Uit aanvullend onderzoek van NRC was gebleken dat de gemeente miljoenen te veel had betaald voor de asbestsanering van museum Boijmans door dit bedrijf. De advocaat van het bedrijf zegt hangende het onderzoek geen commentaar te geven.

Het Openbaar Ministerie bevestigt de verdenkingen. Een woordvoerder zegt desgevraagd dat inmiddels elf personen – onder wie de drie ambtenaren – en zes bedrijven worden verdacht. Bronnen rond het onderzoek melden dat de verdachte bedrijven bij de bouwprojecten gefingeerde kosten konden opvoeren, met hulp van de ambtenaren.
In elk geval één van de twee nu ontslagen ambtenaren werkte op de afdeling Stadsontwikkeling, net als de eerder vertrokken projectmanager. Het huis van deze ambtenaar is een van de panden die vorig jaar is doorzocht. Hij heeft sinds vrijdagochtend niet gereageerd op vragen van NRC per mail. Een paar uur na het sturen van de vragen naar zijn LinkedIn-account is dat account verwijderd.

Daklozen​

Rotterdam had de afgelopen jaren vaker te maken met corruptie en andere integriteitsschendingen door ambtenaren, maar het nu lopende corruptieonderzoek lijkt eerdere zaken in omvang te overstijgen.
In 2017 vond een raadsenquête plaats naar de zogenoemde Waterfront-affaire, waarin de gemeente miljoenen had betaald voor niet uitgevoerde verbouwingen aan het gelijknamige pand voor muzikale evenementen en feesten. Als gevolg van de affaire vertrokken onder meer een wethouder en een directeur en is een ambtenaar ontslagen. Een van de nu op staande voet ontslagen ambtenaren werd ook in die affaire genoemd, maar uiteindelijk bleek niet dat hij regels had overtreden.
Vorig jaar maakte de gemeente bekend dat de coördinator van een daklozenprogramma was ontslagen omdat ze jarenlang gratis familie en vrienden liet wonen in huizen die voor daklozen bestemd waren.
Half juli zijn twee voormalige Rotterdamse ambtenaren in hoger beroep opnieuw veroordeeld voor omkoping door aannemers en witwassen.
 

Markerwaarddijk straks dicht voor zwaar verkeer: bruggen in slechte staat​

Vrachtwagens kunnen vanaf het najaar niet meer via de Houtribdijk tussen Lelystad en Enkhuizen rijden. Rijkswaterstaat voert een gewichtsbeperking in omdat de ruim 50 jaar oude Houtribbruggen kwetsbaar zijn. De beweegbare bruggen vertonen scheuren en het beton van de vaste bruggen is verouderd.

De maatregel moet voorkomen dat de bruggen verder beschadigd raken. Ook moet de weg daardoor veilig en beschikbaar blijven voor ander verkeer, zoals personenauto's. De Houtribdijk staat ook bekend als de Markerwaarddijk.

Over de Merwedebrug mogen sinds 18 juli ook geen vrachtwagens meer rijden. Er zijn camera's opgehangen om dit in de gaten te houden. Wie zich er niet aan houdt, krijgt een boete:


Rijkswaterstaat: forse afname vrachtverkeer op Merwedebrug


1:19

Rijkswaterstaat: forse afname vrachtverkeer op Merwedebrug​

Vrachtwagens moeten omrijden
Vanaf het najaar geldt een maximaal totaalgewicht van 15 ton. Daarnaast wordt de maximale aslast 7,3 ton. Vooral vrachtwagens kunnen daardoor niet langer over de N307 tussen Enkhuizen en Lelystad rijden en moeten omrijden.

Hulpdiensten en bestelbussen kunnen wel gebruik blijven maken van de dijk. Met verkeersborden langs de A6 en A7 wordt zwaar verkeer op de beperking gewezen.

Bruggen moeten worden vervangen

De Houtribbruggen zijn al meer dan 50 jaar in gebruik en zijn aan vervanging toe. Wanneer dat gaat gebeuren, is nog niet duidelijk. Ook is nog niet bekendgemaakt wanneer de beperking precies ingaat. Rijkswaterstaat spreekt op dit moment van "het najaar".
 
1787923714812.png


Helikopters boven Rotterdam vroeg in ochtend: waarom Defensie dit doet. © MediaTV

Waarom Defensie juist in de vroege ochtend oefent, laag boven huizen vliegt en níet van tevoren waarschuwt​

Silvan Schoonhoven

In alle vroegte vlogen vier Apache-gevechtshelikopters naar het voormalige Antonius-verpleeghuis in Rotterdam. Ook twee Chinooks plus twee Cougars (beide transporthelikopters) deden mee aan de antiterrorisme-oefening.
https://archive.ph/o/CobGE/https://...eftige-bankoverval-gaande-ofzo/160569803.html
,,Ze hebben daar eenheden afgezet waar in de oefening een gijzeling gaande was’’, verklaart luitenant Sari Pastoor van de Luchtmacht. ,,Daar hebben ze de gijzelaars bevrijd, de slachtoffers meegenomen en daarna zijn de eenheden weer opgepikt.’’

Ook de cursisten werden vanmorgen vroeg uit hun nest getrommeld om eerder dan ze dachten de actie in te gaan, zegt Pastoor. ,,Dat doen we heel bewust. Zo vroeg ben je niet op je best, dus het heeft extra leerwaarde om het juist op die tijd te doen. Tussen vijf en zes slapen mensen over het algemeen diep, de vijand dus ook. Dus dat is een erg interessante tijd om een tegenstander te verrassen.’’
Ook de Molukse treinkapers bij De Punt in Drenthe werden in 1977 bij het eerste ochtendlicht overmeesterd.

Deze oefening voor dag en dauw vormt een uitzondering. ,,We weten dat een oefening zo vroeg veel impact heeft op de omgeving, dus dat doen we bijna nooit. We vliegen altijd pas na onze openstellingstijd, na half negen dus.’’

Omdat de training realistisch moet zijn. Laagvliegen is sowieso onlosmakelijk verbonden met helikoptervliegen. Helikopters vliegen langzaam en willen daarom letterlijk onder de radar blijven, waarbij ze gebruikmaken van bomen, heuvels of gebouwen om zo lang mogelijk onzichtbaar te blijven voor een tegenstander.
Meestal trainen ze die vaardigheid in dunbevolkte regio’s. ,,We proberen het geluid zo veel mogelijk te spreiden over heel Nederland, en ook in het buitenland.’’

Deze oefening was twee weken geleden bij allerlei instanties aangemeld, maar met het verzoek om stil te houden wat er op stapel stond. Anders zou de verrassing eraf zijn voor de cursisten.

Bovendien, zo leert de ervaring, komen er drommen mensen af op actie. Dat levert onveilige situaties op. ,,We zien altijd dat er al gauw honderden mensen op de grond staan om naar de helikopters te kijken. Dan kunnen ze hun werk niet goed doen want het is gevaarlijk. Mensen hebben vaak geen idee hoe je veilig kunt bewegen rond een helikopter, er komt een flinke downwash van de rotor. Vanmorgen was er een kleine groep mensen die heel enthousiast waren. Dat was heel leuk om te zien.’’

Deze oefening is deel van een opleiding voor helikopterbemanningen; de zogeheten Helicopter Weapons Instructor Course – Special Operations Forces. Die duurt enkele weken en wordt maar eens in de twee jaar gehouden. Maar de vorige staatssecretaris waarschuwde wel al dat Nederland vaker militaire activiteiten zal zien op de weg, in de lucht en op het water. De krijgsmacht groeit en moet meer de ruimte krijgen om te trainen.

De luchtmacht krijgt vaker vragen van het publiek. Pastoor: ,,Mensen vragen bijvoorbeeld: waarom is dit nodig? We vinden het belangrijk om te blijven uitleggen wat we doen.’’
 

door-heel-nederland-lekke-banden-door-stalen-pinnen-van-veegwagens

Door heel Nederland lekke banden door stalen pinnen van veegwagens © Jeffrey Groeneweg (inzet: privéfoto)Door heel Nederland lekke banden door stalen pinnen van veegwagens

Stalen pinnen uit veegwagens zorgen voor schade in het hele land: ‘Het is een eindeloos verhaal’​


Stalen onkruidborstels houden de straten schoon, maar laten soms kleine pinnen achter die banden lek prikken. Meldingen uit het hele land laten zien hoe groot de hinder is. Hoe komen die draadjes op straat terecht en is dat te voorkomen?

Anne van Bijnen
28 augustus 2026

Gerben en Marlies van Groningen uit Hendrik-Ido-Ambacht dachten dat ze uitzonderlijk veel pech hadden toen ze meermaals een lekke fietsband kregen. Tot hun zoon Dani met een magneet een halve beker vol stalen pinnen van een fietspad viste. Hun verhaal in het AD zorgde voor reacties uit heel Nederland.

Fietsers, scooterrijders en automobilisten zeggen ook zo’n soort stalen draden te zijn tegengekomen. Zo rijdt de Eindhovense Remon Vos gemiddeld eens per twee maanden lek. „Ik haal steeds dezelfde staaldraad uit mijn band. Dat betekent de fiets achterlaten, met het openbaar vervoer naar huis en later met de auto terug.”

Rob Schoenmakers uit Eindhoven probeert het probleem al bijna tien jaar op de kaart te zetten. Hij richtte er zelfs een Facebookpagina over op. „Het is een eindeloos verhaal”, zegt hij.
Michiel Hutjes uit Papendrecht ontdekte tijdens een bandenwissel van zijn auto een metalen pin in de wang van zijn autoband. Jan van der Vliet uit Assen kreeg drie keer op dezelfde plek een lek. „Ik ben uiteindelijk maar een andere route gaan fietsen.”
Ze zijn niet alleen vervelend, maar ook onveilig
Kees Bakker,Fietsersbond
Fietsenmakers weten bij binnenkomst meestal direct wat de oorzaak is. Niels van Ballegooijen, medewerker van fietsenwinkels in Ulvenhout en Etten-Leur, ziet het ieder voorjaar terug. „Na het borstelen komen de klanten binnendruppelen.”
deze-pin-stak-door-de-buitenband-en-veroorzaakte-net-geen-lek
Deze pin stak door de buitenband en veroorzaakte nét geen lek. © Privéfoto
De Fietsersbond noemt de staaldraden ‘niet alleen vervelend, maar ook onveilig’. Kees Bakker: „Gemeenten en aannemers moeten er alles aan doen om te voorkomen dat deze draadjes achterblijven. Het is onder andere ook een kwestie van investeren in goed materiaal en duidelijke instructies aan de onkruidbestrijding.”

Waar komen de draden vandaan?​

Afvalbedrijf HVC bevestigde eerder dat de aangetroffen metalen draadjes afkomstig zijn van stalen onkruidborstels. Volgens het bedrijf bestaan die uit duizenden staaldraden die tijdens het gebruik slijten en kunnen afbreken. Niet alleen HVC, maar ook andere organisaties gebruiken dit soort borstels.
een-voorbeeld-van-een-veegwagen-foto-ter-illustratie
Een voorbeeld van een veegwagen. Foto ter illustratie. © Jules van Iperen/Pix4Profs
Normaal gesproken rijdt direct na het borstelen een veegmachine over dezelfde route om de losgekomen draadjes op te ruimen. „Uit deze melding (van de familie Van Groningen, red.) blijkt helaas dat dit hier niet volledig is gelukt”, aldus de woordvoerder.

'Vermoeiing van het staal'​

Volgens Ton van den Boogaard, hoogleraar mechanica aan de Universiteit Twente, is het niet vreemd dat staaldraden tijdens het gebruik afbreken. Op de universiteit doet hij onderzoek naar het gedrag van verschillende materialen.

Het afbreken komt volgens hem doordat de dunne staaldraden tijdens het borstelen voortdurend heen en weer buigen. Daardoor ontstaan er kleine scheurtjes in het staal, die groter worden totdat het afbreekt. „Dat noemen we vermoeiing. Eén keer buigen is geen probleem, maar na tienduizenden of honderdduizenden bewegingen kan een draad alsnog breken.”
„Het gebruik heeft daar ook zeker invloed op”, zegt hij. „Als een borstel harder op het wegdek wordt gedrukt, neemt de belasting toe en kan de levensduur van de staaldraden korter worden.”

Versleten borstels​

Dat de draden een stuk verderop terechtkomen, verbaast Van den Boogaard niet. „In een gebogen draad zit elastische energie opgeslagen. Als hij afbreekt, kan zo’n stukje wegschieten.”
Helemaal voorkomen dat er staaldraden afbreken, zal volgens hem waarschijnlijk niet lukken. Wel ziet hij mogelijkheden om de overlast te beperken. „Het inspecteren van de borstels is heel belangrijk. Als duidelijk zichtbaar is dat veel vezels afbreken, moet je je afvragen of je die borstel nog verder moet gebruiken.”
 

Forum statistieken

Onderwerpen
4.724
Berichten
639.353
Leden
8.715
Nieuwste lid
MatthewRat
Word vaste donateur van dit forum
Terug
Bovenaan