Frankrijk

https://archive.is/DUJ0L

Franse oud-president Nicolas Sarkozy begint aan celstraf in vip-vleugel van Parijse gevangenis​


Nicolas Sarkozy, de voormalige president van Frankrijk, is dinsdagochtend rond 09.30 uur aangekomen bij de Parijse gevangenis La Santé. Daar moet hij een celstraf van vijf jaar uitzitten wegens criminele samenzwering. De 70-jarige Sarkozy is de eerste ex-president van een Europees land die naar de gevangenis moet.
Buitenlandredactie
21 oktober 2025, 10:42

De politicus verliet zijn huis in Parijs dinsdagochtend in het bijzijn van een groep aanhangers, die het Franse volkslied zongen en Sarkozy’s voornaam scandeerden. Hij groette de menigte voordat hij onder politiebegeleiding naar de gevangenis werd gebracht. In een verklaring die tijdens de autorit verscheen zei Sarkozy dat hij ‘het juridische schandaal wil blijven aanvechten’ en noemde hij zichzelf een ‘onschuldige man’.

Sarkozy, die tussen 2007 en 2012 president van Frankrijk was, werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in de Libië-affaire. Hij werd schuldig bevonden aan criminele samenzwering omdat hij zijn medewerkers had laten onderhandelen met Muamar Khadaffi met het oog op de illegale financiering van zijn presidentscampagne van 2007.

Nicolas Sarkozy geeft zijn vrouw Carla Bruni nog een laatste kus voor zijn vertrek naar de Parijse gevangenis La Santé.
Nicolas Sarkozy geeft zijn vrouw Carla Bruni nog een laatste kus voor zijn vertrek naar de Parijse gevangenis La Santé. © Reuters
Hij kreeg naast de celstraf ook een boete van 100.000 euro opgelegd. Verder mag hij zich vijf jaar niet verkiesbaar stellen. De oud-president houdt vol dat hij onschuldig is en heeft beroep aangetekend. Dat beroep zal naar verwachting in maart volgend jaar worden behandeld.

Verzoek tot vrijlating​

De rechter heeft besloten dat Sarkozy zijn straf meteen moet uitzitten, waardoor hij het hoger beroep niet thuis mag afwachten. In Frankrijk kan zo’n beslissing worden genomen in zeer bijzondere situaties, zoals bij zware misdrijven, verdachten met een vluchtrisico of, in dit geval, om ‘de geloofwaardigheid van justitie te bewaren’.

© NLBeeld
De advocaten van Sarkozy gaan een verzoek tot vrijlating indienen. Het Parijse Hof van Beroep moet hier binnen een maand over besluiten. Als het verzoek wordt goedgekeurd, mag hij het hoger beroep thuis afwachten.

Vip-vleugel​

De voormalige Franse president krijgt een privécel in de zogenaamde vip-vleugel van La Santé, de enige overgebleven gevangenis in Parijs.
Een woordvoerder van het Franse ministerie van Justitie benadrukte dinsdagochtend dat het niet gaat om ‘een voorkeursbehandeling’. ‘De opsluiting in de vip-vleugel is bedoeld om zijn veiligheid te garanderen’, aldus de woordvoerder.
De cellen zijn 9 tot 12 vierkante meter groot en hebben sinds een recente renovatie allemaal een privédouche. Sarkozy heeft daarnaast onder meer toegang tot een vaste telefoon en een televisie, waar hij 14 euro per maand voor moet betalen.

Een cel in de zogenaamde vip-vleugel van de gevangenis in Parijs.
Een cel in de zogenaamde vip-vleugel van de gevangenis in Parijs. © RV
De oud-president mag twee keer per week bezoek ontvangen. Daarnaast mag Sarkozy elke middag naar buiten. Hij kan dan een wandeling maken op de binnenplaats van de gevangenis, begeleid door drie bewakers.

Groot contrast met thuis​

In de vip-vleugel zaten eerder ook andere bekende mensen hun straf uit, zoals de Franse zakenman en voormalig minister Bernard Tapie, de terrorist Ilich Ramírez Sánchez en Alexandre Benalla, de voormalige lijfwacht van de huidige president Emmanuel Macron.

© Reuters
Het contrast met het huis waarin Nicolas Sarkozy tot dinsdag woonde, kan niet groter zijn. Na zijn vertrek uit het Élysée, het werkpaleis van de Franse president, verhuisde hij in 2012 met zijn vrouw naar Villa Montmorency, een van de meest exclusieve woonwijken in Parijs, waar de prijzen voor een woning schommelen tussen 9 en 50 miljoen euro.

De graaf van Monte-Cristo​

De oud-president mag naast kleding tien familiefoto’s meenemen naar de gevangenis, evenals enkele boeken. Tegen de Franse krant Le Figaro vertelde Sarkozy dat hij had gekozen voor een boek over het leven van Jezus Christus en De graaf van Monte-Cristo.
In dat boek van Alexandre Dumas ontsnapt de hoofdpersoon uit de gevangenis na daar jarenlang onterecht vastgezeten te hebben. Na zijn ontsnapping vindt hij een schat en neemt hij wraak op de mensen die hem pijn hebben gedaan.
 

Forum statistieken

Onderwerpen
4.634
Berichten
604.494
Leden
8.693
Nieuwste lid
chiaseeds
Word vaste donateur van dit forum
Terug
Bovenaan