Omvolking

Burgemeester Doetinchem wil dat premier Jetten ingrijpt in asielcrisis: ‘Desnoods leger inzetten’​


De opstelling van politici in Den Haag over de spreidingswet voor asielzoekers is ‘heel gevaarlijk’. Wat er nu in de samenleving gaande is, is vergelijkbaar met de onrust in de periode voor de Tweede Wereldoorlog. Premier Jetten moet nu ingrijpen en desnoods moet het leger ingezet worden.
Eric Reijnen Rutten
17 mei 2026

Die oproep doet de Doetinchemse burgemeester Mark Boumans in het televisieprogramma Buitenhof. Daar sprak hij als vicevoorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over de opvang van asielzoekers en haalde hij fel uit naar partijgenoot Ruben Brekelmans.

Volgens Brekelmans is het aan een gemeente zelf om te bepalen of zij wel of geen asielopvang wil, terwijl er wel een spreidingswet is die een gemeente voorschrijft hoeveel vluchtelingen moeten worden opgenomen.

Gemeente moeten verplicht worden wet uit te voeren​

Boumans: „Het is belangrijk dat alle Haagse politici, of dat nou VVD is of PRO of een van de andere bewegingen, gewoon zeggen: de wet geldt en die moeten we uitvoeren.”

Wil je elke dag de Dagelijkse nieuwsbrief van De Gelderlander ontvangen via e-mail?​


Verstuur
Volgens hem is het einde zoek als gemeenten zelf gaan bepalen of ze een wet uitvoeren.
Hij noemt de uitlatingen van Brekelmans dan ook ‘heel gevaarlijk’. „Ik hoop ook dat hij hierop terugkomt en duidelijk maakt dat de wet gewoon geldt en dat wij die moeten uitvoeren.”
In wat er nu gaande is in de samenleving – met de brandstichting bij een asielopvang in Loosdrecht en de vele andere protesten als voorbeeld – ziet Boumans parallellen met de jaren 20 en 30 van de vorige eeuw.
Ook toen was er onrust, die uiteindelijk onder meer leidde tot fascisme en de opkomst van radicale ideologieën.

Jetten moet de regie nemen​

„Er zijn heel veel zorgen over vrede en veiligheid. Er zijn zorgen bij mensen over bestaanszekerheid, over wonen en over veiligheid. Dat is een hele giftige cocktail.”
Daarbij is er volgens Boumans behoefte aan duidelijkheid vanuit Den Haag. „Ze moeten niet met halfbakken verhalen komen.”
Boumans maakt zich zó veel zorgen dat hij vindt dat in het asieldebat zelfs premier Rob Jetten de regie moet nemen. Komende week gaat hij hierover met de premier om tafel.
„Je moet de rust terug laten keren als het gaat om asiel en migratie. Het hoeft allemaal helemaal niet zo complex te zijn, maar je moet gewoon eens even orde op zaken stellen.”
Politiemensen worden in extreme situaties gebracht
De Doetinchemse burgemeester is ook zeer bezorgd over de inzet van de politie bij alle rellen rond de protesten tegen vluchtelingen. „Politiemensen worden in extreme situaties gebracht.”
Maar los van het feit dat zij worden belaagd en bekogeld, gaat hun inzet ook ten koste van ander werk. „Dus hoe meer hun inzet nodig is, hoe minder tijd er is voor vervolging van strafbare feiten, om burenruzies op te lossen of noem maar op. Dus ook daar maak ik me wel grote zorgen over. Het kraakt en piept al.”

Desnoods leger inzetten​

Desnoods moet het leger ingezet worden als de onlusten aanhouden, zegt hij. „Dat is het laatste wat je wilt.”
Natuurlijk worden militairen wel vaker ingezet voor andere taken, maar dan gaat het om bijvoorbeeld hulp bij een watersnoodramp. „Maar natuurlijk niet om de veiligheid in het binnenland te garanderen.”
Hij roept iedereen dan ook op om zich te gedragen. „Mensen moeten zich goed realiseren dat als op allerlei plekken in Nederland dit extreme geweld aan de orde is, dit ten koste gaat van de maatschappelijke veiligheid.”
Dus mensen die denken dat meedoen aan dat geweld henzelf helpt in hun eigen wensen en behoeften, moeten zich volgens hem realiseren dat het omgekeerde waar is. „Als je dit geweld helpt en steunt, dan implodeert onze veiligheid en ook die van jou thuis.”
 
Geweldig idee. Dan kunnen ze niet langer meer beweren dat we in een democratie leven. Veel militairen zitten ook niet echt op meer migratie te wachten trouwens. Dat wordt interessant.
 
Burgemeester met ballen!

Burgemeester van Tynaarlo Marcel Thijsen wil geen nieuwe noodopvang voor asielzoekers in zijn gemeente. “Ik wil meewerken aan een structurele oplossing, maar ik wil niet het pappen en nathouden van Den Haag in stand houden,” zei hij op NPO Radio 1.

“Een noodsituatie komt als iets onverwachts is. Dit zagen we twee en een half jaar geleden aankomen. Ik heb er ook regelmatig voor gewaarschuwd: dit gaat zo niet goed,” zei Thijsen. “Het is dus een zelf veroorzaakte crisis.”
 
Achter de zichtbare chaos in de opvangcentra schuilt een onzichtbare realiteit. In de nieuwe video van Achter de Schaduw wordt de asielcrisis ontleed als een puur economisch verdienmodel.


Dit zijn de hoofdstukken op een rij:


  • H1: Follow the money – Het budget van het COA explodeert. Omdat de reguliere opvang vol zit, betaalt de overheid de absolute hoofdprijs voor commerciële noodlocaties.
  • H2: De vastgoedprofiteurs – Volledig risicoloze goudmijnen voor pandjesbazen en hoteleigenaren. De staat betaalt premium tarieven voor hotelkamers en cruiseschepen.
  • H3: Beveiliging & facilitaire diensten – Particuliere beveiligers, cateraars en taxibedrijven draaien recordomzetten door torenhoge uurtarieven in de crisiseconomie.
  • H4: Het juridische verdienmodel – Eindeloos procederen loont. Daarnaast kost de trage bureaucreatie bij de IND de staat miljoenen aan dwangsommen (boetes).
  • H5: De lokale ontwrichting – Geprivatiseerde winsten, gesocialiseerde lasten. De burger betaalt de rekening en kleine gemeenten dragen de zware druk op zorg, onderwijs en veiligheid.
  • H6: Het politieke falen – Den Haag durft geen structurele keuzes te maken en kiest voor symptoombestrijding. De overheid is gevangene van haar eigen falende beleid.
  • H7: Conclusie – De asielketen is een winstgevende sector geworden. Zolang de financiële prikkels blijven bestaan, komt er nooit een oplossing. Waarom zou een miljardenindustrie immers meewerken aan haar eigen opheffing?


 
Gezichtsbedekking is kennelijk zelfs verboden voor demonstranten:

Burgemeester Westerwolde bedreigd rond demonstraties in Ter Apel: ‘Voelt heel ongemakkelijk’​

https://www.rtvnoord.nl/wie-is-wie/redactie/goos-de-boer
Goos de Boer

Er is veel politie aanwezig in Ter Apel


Er is veel politie aanwezig in Ter Apel© Noordernieuws
Rond de twee tegengestelde demonstraties bij het aanmeldcentrum in Ter Apel op zaterdag 9 mei is burgemeester Jaap Velema van Westerwolde bedreigd. Hij liet dat woensdagavond zijn gemeenteraad weten.
Volgens Velema waren de bedreigingen niet tegen hem persoonlijk gericht, maar ging het ‘om de functie van burgemeester’. Hij benadrukt daarbij er aanvankelijk voor te hebben gekozen dit niet in de openbaarheid te brengen.

'Giftige sfeer'​

Na vragen van raadslid Sonja Schreuder van Westerwolde Lokaal Schreuder geeft hij nu wel openheid van zaken. ‘Het voelt heel ongemakkelijk’, zegt hij. En: ‘In dit land is een giftige sfeer ontstaan in de richting van raadsleden, wethouders en burgemeesters. Mijn boodschap voor de komende tijd is: laten we elkaar goed vasthouden.’

Gezichtsbedekkende kleding​

Velema meldde verder dat er twee weken geleden bij twee tegengestelde demonstraties voor het aanmeldcentrum, overwogen werd om ook bij de actievoerders in het linkste kamp in te grijpen. Aanleiding daarvoor was dat meerdere deelnemers gezichtsbedekkende kleding droegen.
Gezichtsbedekking dragen is verboden, hield Velema zijn gemeenteraad voor. Toch werd er uiteindelijk niet tegen opgetreden: ‘De betrokkenen en ook de organisatie zijn erop aangesproken. Als gevolg bleven er nog maar een paar demonstranten met gezichtsbedekkende kleding over, die de politie wel kon identificeren. Dat was aanleiding om toch niet in te grijpen.’

Noodbevel​

Eerder was er van onder meer de PVV kritiek dat de rechtse demonstranten wel door de politie met zachte drang werden verwijderd, terwijl de demonstratie van ‘Groningen Tegen Extreem Rechts’ ongemoeid werd gelaten. De rechtse demonstranten moesten vertrekken op grond van een noodbevel. Velema wijst erop dat dit middel werd ingezet, nadat er bij de politie informatie was binnengekomen van ‘mogelijke geweldplegingen door bepaalde groepen’.
 

Tafel van honderden meters als steun voor vluchtelingen: 'Positief geluid laten horen'​

Jules Jessurun
Op een kade met uitzicht op historische Amsterdamse huizen worden tientallen gigantische kommen met kushari geserveerd, een Egyptisch gerecht met onder meer gefrituurde rijst en tomatensaus. Een enorme tafel staat als een soort lint over de kade heen opgesteld.
Met de eettafel van honderden meters lang in het centrum van Amsterdam wordt geld opgehaald voor steun aan inwoners van asielzoekerscentra in Nederland. Een ander groot doel gisteravond is een positief signaal afgeven, zeggen zowel de organisatoren als de aanwezigen. Naast donateurs waren ook azc-inwoners uitgenodigd.
Voor 250 euro hebben mensen een meter van de tafel gekocht, een plek waar twee mensen kunnen zitten. Onder meer grote bedrijven hebben dat gedaan, waaronder een grote frisdrankfabrikant en een advocatenkantoor, maar aan de tafel zitten ook individuele donateurs.

Mix​

Naast het kopen van eigen plekken, hebben zij ook gedoneerd zodat grote groepen azc-bewoners en stichtingen die zich inzetten voor vluchtelingen erbij kunnen zijn. Hierdoor zijn de 1500 dinergasten een mix van jong en oud en van witte mensen en mensen van kleur.
"Magisch om tussen zo veel verschillende mensen te zitten", zegt Amsterdammer Mieke Veldhuis, die een plek heeft gekocht voor haar en haar bijna-jarige zoon. De hr-directeur werkte onder meer als vrijwilliger op Lesbos, waar grote groepen bootvluchtelingen aan land kwamen.

Een lange rij eters aan de Oosterdokskade in Amsterdam

Inwoner van Loosdrecht en oud-azc-bewoner Harun Basli

Bart de Roos en zijn moeder Denise van Gasselt
De ruim 200.000 euro die is opgehaald met het evenement gaat naar een stichting die zich inzet voor onder meer taalonderwijs op azc's. En: de avond biedt mensen de kans om in gesprek te gaan met azc-inwoners. Dat gaat gemoedelijk: tegenstanders van opvang voor asielzoekers vind je hier niet.
"Ja, het is wel een beetje een bubbel zo", zegt Veldhuis. "Dat is op zich wel jammer: dat tegenstanders hier niet op afkomen om in gesprek te gaan." Tegelijkertijd vindt zij het ook juist belangrijk dat de avond "een positief tegengeluid" biedt aan de protesten tegen asielzoekerscentra.
Daar was het de organisatie ook vooral om te doen, zegt mede-initiatiefnemer Roby Hormis, die bij een stichting werkt die hulp biedt aan azc-inwoners. "We wilden naar voren brengen dat het beeld dat we zien in media niet matcht met de positiviteit die wij elke dag voelen als we met hen werken."
Zelf kwam Hormis op 4-jarige leeftijd met zijn ouders en zijn twee broers als vluchteling vanuit Irak naar Nederland. "Ik heb het idee dat de drempel tegenwoordig hoger is om hier als vluchteling te aarden en tegelijkertijd worden ze wel harder afgestraft."
411x303x3584x2016-1024x576.webp
NOSMede-initiatiefnemer van het evenement Roby Hormis
Aan een ander deel van de tafel spelen muzikanten en zit een groep van negentig mensen uit Loosdrecht en Hilversum aan een gerecht met champignons dat belangeloos is gemaakt door een Chinees restaurant in de buurt. De groep uit Loosdrecht is er op uitnodiging en bestaat uit bewoners en 32 mensen uit de noodopvang.
Een van de Loosdrechtse inwoners is Harun Basli. Hij heeft inmiddels een huis gekocht in Loosdrecht, maar zat acht jaar geleden in meerdere asielzoekerscentra nadat hij als politiek vluchteling uit Turkije naar Nederland was gekomen. Hij is islamitisch en mist door in Amsterdam te zijn de viering van het Offerfeest. "Maar ik wilde hier zijn om een positief geluid te laten horen."

Tiramisu​

Honderden stukken tiramisu komen op tafel. En een man met een megafoon begint een wave die over de honderden meters tafel doorgaat.
"Ik stel me zo voor dat tegenstanders zullen zeggen: daar zitten ze dan te eten, in hun linkse bubbel", zegt dj Bart de Roos, die er met zijn moeder is. "Maar ik vind het een mooi initiatief om hier zo gezamenlijk te eten, terwijl er zo veel polarisatie in de wereld is."
"Ja, zo geweldig om aan zo'n lange tafel te zitten", valt zijn moeder Denise van Gasselt hem bij. Ze is vanuit het Noord-Brabantse Uden naar Amsterdam gekomen, waar haar zoon woont. "Ik probeer discussies te vermijden. Af en toe is de toon zo hard. Die 250 euro die ik voor mij en mijn zoon heb betaald, heb ik graag over voor zo'n initiatief dat probeert te verbinden."
 

Moeten niet juist de witte mensen weg uit Nederland?De lezersbrieven! Over FvD-leider Lidewij de Vos, ‘echte Nederlanders’, ‘remigratie’ en de spelers van het Nederlands elftal.
afbeelding
Reconstructie van de eerste neanderthaler van Nederland, met bijnaam Krijn, wordt tentoongesteld in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden.Bron Bart Maat / ANP28 mei 2026

FvD-leider Lidewij de Vos stelde deze week in het Kamerdebat dat ‘mensen die hier van oorsprong wonen, in de meerderheid moeten blijven’ en dat het een ‘feitelijke constatering’ is dat dit ‘van oorsprong blanke mensen waren’.

Het pleit niet voor De Vos en de andere parlementsleden dat men blijkbaar niet wist dat dit helemaal geen onomstreden feit is. Integendeel, zoals Maarten Keulemans in maart 2023 in deze krant al schreef, was de ‘oer-Hollander niet wit en blond, maar zwart’. Donker dus, maar wel met blauwe ogen. Onder meer in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden is hier meer over te vinden. Wetenschappers uit het VK en Zweden waren al eerder tot deze conclusie gekomen op basis van genetische analyse van menselijke resten. In wat nu Nederland is, kwamen en gingen volken door de eeuwen heen.
Afhankelijk van de tijdspanne waar je naar kijkt, zou Forum dus ook kunnen propageren dat juist de witte mensen uit Nederland zouden moeten worden verwijderd. Hoezeer ik het ook met hen oneens ben, dat wens ik de Forumleden echter niet toe!
Rob Swart, Soest

‘Echte’ Nederlanders​

Lidewij de Vos zegt op te komen voor ‘echte’ Nederlanders. Volgens haar zijn dat Nederlanders van wie de voorouders al generaties hier wonen. Dat betekent dus dat de volgende Nederlanders geen ‘echte’ Nederlanders zijn:
- Nederlanders van wie hun voorouders gevlucht zijn uit Duitsland voor het nazi-regime.
- Nederlanders van wie de voorouders door ons uit de Molukken hier naar toe zijn gehaald.
- Nederlanders van wie de voorouders gevlucht zijn uit Hongarije voor het communistisch regime.
- Nederlanders van wie de voorouders uit Marokko en Turkije hierheen gehaald zijn om te werken in onze fabrieken en havens.
- Nederlanders van wie de voorouders uit Suriname of de Antillen hierheen gekomen zijn om te studeren en werken.


Veel van onze huidige vooraanstaande Nederlanders (politici, schrijvers, kunstenaars, sporters) zijn dus geen ‘echte’ Nederlanders. We hebben ook een koning die geen ‘echte’ Nederlander is, want zijn vader komt uit Duitsland (net als zijn verre voorouders). En de prinsessen zijn al helemaal geen ‘echte’ Nederlanders, want hun moeder komt uit Argentinië.
Leon Imandt, Muiderberg

WK-selectie​

Ik heb even naar de selectie van bondscoach Ronald Koeman gekeken. Als het aan Lidewij de Vos had gelegen, hadden maar een mannetje of tien naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico mee gemogen.
Herm Lamers, Maastricht

Afrika​

In een verslag van het Tweede Kamerdebat hoorde ik Lidewij de Vos iets opmerken over het remigreren van mensen (die niet oorspronkelijk uit Nederland komen) naar het land van hun voorouders.
Mag ik daaruit opmaken dat mevrouw De Vos naar een Afrikaans land vertrekt om zich daar te vestigen? Ook haar voorouders zijn immers, net als alle mensen, afkomstig uit Afrika, al is dat wel erg lang geleden.
Willem Verhoeven, Hilversum

Forum​

Forum. Laat dat ‘voor democratie’ maar weg.
Marcel Koolen, Deurne

Gedachtegoed​

Het debat over Forum voor Democratie was veel koude drukte om bijna niets. Terecht gingen sommige Kamerleden er niet op in. Ook de ‘met AI verbeterde’ oude antisemitische bagger die ‘artiesten’ als PVV-Kamerlid Maikel Boon over het internet uitstorten, kan zo de (elektronische) vuilnisbak van de geschiedenis in.
Pas als het gedachtegoed van de geachte afgevaardigde Gidi Markuszower ook wordt toegepast op bijvoorbeeld de Hongerwinter, de deportatie van vluchtelingen in 1940-45, et cetera, zouden we eens moeten nadenken: of de houding van de pro-Israël-partijen in de Tweede Kamer niet als een achteraf ‘normalisering’ van de misdaden van het nazisme door de huidige regering van Israël moet worden opgevat.
Martin Poot, Amersfoort

Vergif​

Er zijn medelanders die er niks van snappen. Ik ben zelf opgegroeid met buren van Turkse en Antilliaanse afkomst. 95 procent van hun leefwijze is als die van iedereen. De andere 5 procent zijn andere gewoonten. So what! Forum is vergif voor onze kijk op de medemens.
Berrie Mutsaers, Tilburg

Juridische Nederlanders​

De Volkskrant van 28 mei. ‘De Vos sprak ook over juridische Nederlanders, die wel een paspoort hebben, maar zich geen Nederlander voelen.’
Het spijt mij voor Lidewij de Vos. Nederlanderschap wordt gelukkig alleen bepaald door wat in je paspoort vermeld staat. En dus niet om wat je voelt, wat je doet, hoe je eruit ziet of van welke afkomst of oorsprong je bent.
Erger nog voor Lidewij: wat te denken van het (juridische) artikel 1 van onze Grondwet: ‘Allen die zich in Nederland bevinden, worden in gelijke gevallen gelijk behandeld. Discriminatie wegens godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht, handicap, seksuele gerichtheid of op welke grond dan ook, is niet toegestaan.’
In Kamerdebatten mis ik trouwens vaak de verwijzing naar dit oer-Nederlandse fundament.
Jos Veenker, Nijmegen
 

Forum statistieken

Onderwerpen
4.689
Berichten
628.588
Leden
8.704
Nieuwste lid
Freedomfighter2
Word vaste donateur van dit forum
Terug
Bovenaan