Belgie


Belgische politicus na ruim 45 uur het woord ontnomen: zitting eindigt in ruzie en schreeuwpartij​

met video
De Vlaamse liberale politicus Vincent Van Quickenborne is, na meer dan 45 uur lang aan het woord te zijn geweest, in het Belgische parlement het woord ontnomen. Na een zoveelste waarschuwing dat Van Quickenborne (Open Vld) in herhaling viel, ontaardde de zitting in een schreeuwpartij. „U chanteert het parlement!”
Igor Bulcke, Ann De Nil
19 november 2025

Sinds dinsdag 14.00 uur was Van Quickenborne onafgebroken aan het praten in de commissie Financiën van het federale Belgische parlement. Al vijf dagen nam het oppositielid het woord: ook op 21 oktober, 5, 12 en 18 november sprak hij urenlang. Vorige week hield hij het 11 uur achter elkaar vol. Daarmee stond de teller intussen op meer dan 45 uur.

De regeringspartijen wachtten vol ergernis tot hij opgaf, maar toen dat niet gebeurde werd zijn microfoon uitgezet. Dat schoot in het verkeerde keelgat bij Van Quickenborne. „Mag ik mijn punt ook eens maken?” riep Van Quickenborne toen de commissievoorzitter Vandeput nog aan het spreken was. Dat pikte Vandeput duidelijk niet. „U zal het woord krijgen als ik u het woord geef”, riep hij terug.
Na deze aanvaring ging het van kwaad tot erger. Van Quickenborne riep richting de commissievoorzitter ondanks dat hij het woord niet had en zijn microfoon uitstond: „U bent het niet waardig! U bent het niet waardig! U chanteert het parlement.” Ook partijgenoot Alexia Bertrand (Open Vld) bemoeide zich er mee en riep door de zaal: „Dit is onaanvaardbaar!”


Belgische politicus dagen aan het woord om wet te vertragen

Fraude opsporen​

Alles draaide om een nieuwe manier waarmee de regering sneller fraude wil laten opsporen. Van Quickenborne wilde met het rekken van zijn spreektijd de goedkeuring vertragen van een nieuwe wet die het mogelijk maakt om fiscale fraude op te sporen door de bankgegevens van burgers automatisch te koppelen aan andere data, zoals loon en vastgoed.
Nu mag de Belgische fiscus pas in bankrekeningen gaan neuzen als er al een vermoeden van fraude is. Met het nieuwe systeem zouden computerprogramma’s op zoek gaan naar verdachte patronen in de miljoenen bankrekeningen van Belgen, die zouden kunnen wijzen op fraude.
Van Quickenborne waagt zich aan een potje filibusteren in de Kamer, waarbij hij zelfs pizza’s liet aanrukken.Van Quickenborne waagt zich aan een potje filibusteren in de Kamer, waarbij hij zelfs pizza’s liet aanrukken. © RV

Wat is ‘filibusteren’?​

In de Senaat van de Verenigde Staten komt filibusteren geregeld voor. Het is een techniek die in de praktijk vooral wordt gebruikt om wetgeving te blokkeren, zelfs als daar een meerderheid voor is.
In België geldt de afspraak dat wanneer een parlementslid eenmaal in de commissie aan het woord is, hij of zij onbeperkt aan het woord mag blijven.
Ook in Nederland wordt soms gefilibusterd. PVV’er Edgar Mulder deed in 2017 een poging, samen met Martin van Rooijen van 50Plus. Maar waar ook zij 35 uur aan het woord wilden blijven, kapte de Kamer hen na 8 uur af omdat Mulder ‘niet tot de kern’ wist te komen.

‘Money control’​

De liberaal noemde die praktijk ‘money control’, waarbij elke Belg als potentiële fraudeur kan worden beschouwd. „Want iedereen kan zomaar gecontroleerd worden door het algoritme.” Ook de Raad van State en de Gegevensbeschermingsautoriteit zijn zeer kritisch over het plan.
Van Quickenborne is al uren aan het woord in de Kamercommissie Financiën.Van Quickenborne is al uren aan het woord in de Kamercommissie Financiën. © Still

Pizza en creatieve zijpaden​

Van Quickenborne begon zijn betoog met een lange vergelijking van ‘money control’ met ‘chat control’, het controversiële wetsvoorstel van de EU om online seksueel kindermisbruik te bestrijden door chatberichten te scannen op beelden.
Van Quickenborne is al uren aan het woord in de Kamercommissie Financiën.Van Quickenborne is al uren aan het woord in de Kamercommissie Financiën. © Still
Op beelden van de commissie is te zien hoe de liberaal rond 20.27 uur een stukje pizza naar binnen werkte tijdens zijn betoog. Van Quickenborne zei ook al dat hij ‘pizza’s voor iedereen had besteld’ en werd zelfs even op de vingers getikt door commissievoorzitter Steven Vandeput, wegens gesmak tijdens zijn gebabbel: „Je weet toch dat je niet met volle mond mag praten.”
Van Quickenborne, die ooit moest opstappen als minister van Justitie, zocht soms ook creatief naar manieren om maar te kunnen blijven spreken. Zo zoomde de liberaal op een bepaald moment in op de volledige stamboom van volksvertegenwoordiger Mathieu Michel en strooide hij lang en breed met complimenten voor de mensen die het verslag van de zittingen moeten opstellen.
Van Quickenborne werd dinsdag trouwens bijgestaan door Vlaams Belang-lid Lode Vereeck, die op zijn beurt ook extra tijd liet verstrijken met aanvullingen op het betoog van Van Quickenborne. Ook dat is toegestaan.

Effect?​

Of de stunt van Van Quickenborne iets uithaalt? Hij kan de stemming over de wet dan wel vertragen, tegenhouden is iets anders. Volgens De Morgen zijn er afspraken gemaakt zodat er altijd genoeg parlementsleden in de zaal zullen zitten, desnoods de hele nacht, zodat Van Quickenborne het op een bepaald moment toch moet opgeven en er eindelijk gestemd kan worden. Vorige week maakte de meerderheid de ‘fout’ om de zaal rond 22.00 uur te verlaten.
 

Forum statistieken

Onderwerpen
4.627
Berichten
602.572
Leden
8.693
Nieuwste lid
chiaseeds
Word vaste donateur van dit forum
Terug
Bovenaan