Giftige wolfspin rukt op, vooral in grote steden
De kans dat je thuis, zeker in de steden, een valse wolfspin vindt, is enorm toegenomen. In een jaar tijd is de giftige en soms ook agressieve spin in Nederland meer dan 6000 keer gezien.
Eric Reijnen Rutten
20 augustus 2026
Dat is meer dan twintig keer zoveel als vijf jaar geleden. De valse wolfspin is nog niet zo lang in Nederland: in 2018 werd de spin, die in de aanval kan gaan, nog maar enkele tientallen keren waargenomen.
Sindsdien is de spin aan een enorme opmars bezig. Met name in het midden, oosten en zuiden van het land wordt de spin vaak waargenomen. Zo zijn er relatief veel meldingen uit de omgeving van Utrecht, Arnhem, Nijmegen en Maastricht. „De stad is voor de valse wolfspin een geschikt leefgebied”, zo verklaart spinnenspecialist Jinze Noordijk van het Kenniscentrum Insecten.
Spin valt aan
In de steden is het vaak ook warmer dan in meer landelijke gebieden en dat vindt de wolfspin fijn: „Het wordt steeds warmer en daardoor zie je dat zich in ons land steeds meer exoten, zoals de valse wolfspin, gaan vestigen.”
De spin kwam aanvankelijk vooral in het zuiden van Europa voor. In tegenstelling tot de meeste andere spinnen kan de wolfspin agressief zijn. Waar de meeste spinnen weglopen als ze worden benaderd, valt de wolfspin juist aan als deze denkt in het nauw te komen. Een beet voelt als een steek van een wesp en is voor de meeste mensen verder niet gevaarlijk.
In september meer spinnen
De kans op het zien van spinnen is de komende tijd groot. September staat bekend als spinnenmaand omdat veel spinnen in deze periode volwassen en groot zijn, waardoor ze beter opvallen. Bovendien worden de nachten kouder en natter en gaan de mannetjes actief op zoek naar een vrouwtje om te paren.
Ook jachtkrabspin met opmars bezig
Volgens Noordijk is ook de jachtkrabspin, die nog wat groter is dan de valse wolfspin, aan een opmars bezig. In een jaar tijd zijn er al tientallen waarnemingen gedaan van de spin, die bijvoorbeeld als verstekeling in bananendozen in ons land is binnengekomen. „We weten niet of dat allemaal import is. Het kan zijn dat zich hier nu al een kleine populatie heeft gevestigd: het wordt steeds warmer, dus ze voelen zich hier steeds meer thuis.”
De jachtkrabspin is qua impact op de mens vergelijkbaar met de valse wolfspin. Beide soorten kruipen graag huizen binnen, maar maken geen web om prooien te vangen. Ze vertrouwen op hun snelheid en sterke kaken om insecten te pakken.
Een jachtkrabspin. © Dierenambulance
Noordijk gaat ervan uit dat zich de komende jaren nog veel meer nieuwe soorten in Nederland zullen vestigen. Het aantal waarnemingen, dat door natuurplatform Waarneming.nl wordt bijgehouden, loopt volgens hem ook op, omdat meer mensen er actief mee bezig zijn. Ook helpt kunstmatige intelligentie om de spinnen makkelijker te herkennen.