Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Opmerking: This feature may not be available in some browsers.
De CDC waarschuwt nu mensen die de Covid-vaccin hebben gekregen om niet te vliegen. OH DE IRONIE.
Op de een of andere manier doet “Ik zei het je toch” dit niet helemaal eer aan.
Denk hier de volgende keer aan als ze proberen ons dit weer aan te doen en je ziet mensen zoals ik uit vliegtuigen gezet worden. Want ze zullen het opnieuw proberen.
En vraag zeker niet wat er met Jalen Hurts, de Eagles QB, gebeurd is.
Ik ben gewoon een complotdenker.
Geranda Zeelenberg in de behandelkamer van FARR, rechts patholoog Frank van de Goot.
© Jan de Groen, Caspar Huurdeman Geranda Zeelenberg in de behandelkamer van FARR, patholoog Frank van de Goot.
Artsen trekken aan de bel over onderzoek na overlijden:
‘Een kwart van onverwachte doden wordt niet bekeken’
Marjolein Kooymanen Eric Oosterom
24 oktober 2026
Deskundigen, onder wie forensisch patholoog Frank van der Goot, bespreken de zorgwekkende staat van het onderzoek naar onverwachte sterfgevallen in Nederland.
Een kwart van de onverwachte overledenen wordt niet door een specialist bekeken en het aantal inwendige obducties is historisch laag.
De sprekers benadrukken dat door dit gebrek aan onderzoek tal van ziektes, vergiftigingen (zoals door nieuwe designer drugs) en de achtergronden van oversterfte massaal over het hoofd worden gezien.
Het huidige systeem is te veel gefocust op strafrechtelijke aspecten in plaats van op de volksgezondheid, en termen rondom de dood zijn verouderd.
Bovendien ontbreekt basale forensische pathologie in de medische opleiding en kampen we met een tekort aan pathologen.
Om dit te verbeteren wordt gepleit voor beter onderwijs voor jonge artsen en laagdrempeliger onderzoek bij onverwachte sterfgevallen, zodat de medische wereld daadwerkelijk leert waar mensen aan overlijden in plaats van te gissen op basis van uiterlijke kenmerken.
Naar aanleiding van de discussie over het uitblijven van obducties en het missen van onverwachte overlijdens (zoals door vergiftigingen of verborgen ziektes), stelt hij de volgende punten voor:
- Artsen en pathologen slaan alarm omdat een kwart van de mensen die onverwacht overlijden in Nederland niet door een specialist wordt onderzocht.
- Slechts 5 tot 10% van de circa 170.000 jaarlijkse sterfgevallen in Nederland wordt door een forensisch arts bekeken, en een inwendige pathologische obductie gebeurt bij minder dan 3%.
- De spreker (patholoog Frank van der Goot) stelt dat er door dit gebrek aan onderzoek massaal doodsoorzaken, zoals onontdekte ziektes en vergiftigingen (bijv. nieuwe designer drugs), over het hoofd worden gezien.
- In de coronaperiode werd autopsie sterk afgeraden vanwege besmettingsangst, waardoor er volgens de sprekers waardevolle data over de werkelijke doodsoorzaken verloren is gegaan.
- Het onderwerp doodsoorzaak ligt in Nederland juridisch gezien vrijwel volledig in handen van justitie, waarbij vaak alleen wordt gekeken naar eventuele strafbare feiten in plaats van volksgezondheid.
- Begrippen als 'natuurlijke' en 'niet-natuurlijke' dood zijn volgens de experts verouderd en onterecht gekoppeld aan de gedachte dat er direct sprake moet zijn van een misdrijf.
- De kosten en het gebrek aan opleiding en capaciteit (te weinig pathologen) zorgen ervoor dat obducties nauwelijks worden gestimuleerd of vergoed.
- De oversterfte van de afgelopen jaren wordt volgens de sprekers onvoldoende onderzocht;
men kijkt vooral naar administratieve formulieren in plaats van werkelijk medisch onderzoek.- De sprekers pleiten voor concrete verbeteringen, zoals het opnemen van basale forensische pathologie in de studie geneeskunde en het laagdrempeliger aanbieden van onderzoek bij onverwachte sterfgevallen (vooral onder jonge mensen).
- Zorgverzekering laten doorlopen tot de uitvaart:
Nabestaanden die na een onverwacht overlijden een medisch of toxicologisch onderzoek willen laten uitvoeren, draaien daar nu vaak zelf voor op omdat standaard klinische onderzoeken geen toxicologie (zoals het opsporen van drugs of medicatie) bevatten.
Van der Goot stelt voor om de dekking vanuit de zorgverzekering door te laten lopen tot de uitvaart, zodat de kosten van een noodzakelijk onderzoek geen belemmering vormen.- Standaard onderzoek bij overlijden onder de 40 jaar:
Iedereen die onverwacht op jonge leeftijd (onder de 40 jaar) komt te overlijden, zou via de huisarts of de politie standaard een aangeboden onderzoek moeten krijgen voor de nabestaanden (zodat de keuze of informatie er in ieder geval ligt).- Aanstellen van een nurse practitioner in elk ziekenhuis:
In elk ziekenhuis zou een gespecialiseerde verpleegkundige of functionaris moeten worden aangesteld om standaard het gesprek aan te gaan met nabestaanden over de opties rondom obductie en orgaandonatie.- Onderwijs in de medische opleiding:
In de opleiding tot basisarts (het curriculum van geneeskunde) moet weer structureel aandacht komen voor basale forensische pathologie en lijkvinding.
Jonge artsen zouden in hun opleiding moeten leren waar ze op moeten letten bij een overledene (zoals lijkstijfheid en uiterlijke kenmerken), zodat ze ongebruikelijke situaties of sporen beter leren herkennen.- Samenwerking met Justitie verbeteren:
Er moet een betere overlegstructuur komen met justitie zodat meer ruimte ontstaat voor medisch en wetenschappelijk onderzoek naar doodsoorzaken, in plaats van dat alles puur vanuit een strafrechtelijke of vervolgingsbril wordt bekeken.
Praktisch:- Besef dat officiële cijfers niet alles vertellen:
Cijfers over oversterfte of doodsoorzaken zijn vaak gebaseerd op administratieve inschattingen in plaats van daadwerkelijk medisch weefselonderzoek.- Het belang van transparantie in de zorg:
Als nabestaande is het niet vanzelfsprekend dat er na een onverwacht overlijden een grondige doodsoorzaakanalyse plaatsvindt;
daar rust vaak een eigen financiële of organisatorische drempel op.
Citaten:- "Het enige wat ik hoor, we missen ze dus gewoon massaal.
En dat komt omdat er geen onderzoek, onvoldoende onderzoek is."- "Het hele onderwerp doodsoorzaak ligt in feite in de handen van justitie.
We kijken of het vervolgbaar is.
En niet wat er wel aan de hand is."- "Als je op een gegeven moment die doodsoorzaak niet kan vastleggen, hoe ga je dan aantonen of het een of niet natuurlijke dood is?
Want aan de buitenkant kun je het niet zien."