Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Opmerking: This feature may not be available in some browsers.
Exactly that. During the 'pandemic' several women asked me how dangerous it was to have intercourse with vaccinated men, or even French kiss them. When I told them the spike proteins could be passed on through blood or saliva they would say "But I've fallen in love".
Women were hit harder by the social isolation because they need social interaction much more than men, particularly physical contact because of oxytocin release. They are also sensitive to shaming and will lie about not being vaccinated themselves or sleeping with vaccinated men.
There is no such thing as 'shedding' in the sense that the spike proteins can be passed on when they're airborne. This is the same irrational fear as non-existent 'viruses' being airborne. It's superstituous magical thinking. Shedding only exists through exchange of bodily fluids. These women are lying for fear of being isolated.
Mike
Het aantal inwoners van Nederland groeit nog wel, maar minder hard dan de laatste jaren. © Paul RappHet aantal inwoners van Nederland groeit nog wel, maar minder hard dan de laatste jaren.
Meer overlijdens dan in de coronajaren: 'Dit hadden we paar jaar geleden niet verwacht'
Het aantal inwoners van Nederland is afgelopen jaar amper nog gegroeid, blijkt uit nieuwe CBS-cijfers. De komende jaren vlakt de groei alleen maar verder af.
Martijn Klerks
2 februari 2026, 06:00•Laatste update: 09:00
Aan het eind van 2025 telde Nederland 18.131.238 inwoners. Dat zijn er 87.211 meer dan aan het begin van het jaar, ongeveer evenveel als het aantal inwoners van een stad als Heerlen. Als je het coronajaar 2020 even vergeet, moet je tien jaar terug in de tijd voor zo’n beperkte bevolkingsgroei. Regelmatig groeide de bevolking in die jaren met meer dan 100.000 mensen, soms zelfs met 200.000.
Waarom dat nu anders is: er zijn minder baby’s geboren en minder mensen geïmmigreerd, en juist meer mensen overleden of naar het buitenland vertrokken. De bevolkingsontwikkeling van Nederland in vier grafieken en één kaartje.
1. Aantal geboortes daalt, maar niet lang meer
Jarenlang daalde het aantal baby’s, met sinds 2003 steevast minder dan 200.000 geboortes per jaar en op het dieptepunt nog geen 165.000, maar uit dat dal moeten we vanaf nu opklimmen. Meer vrouwen komen in de vruchtbare leeftijd, zoals de demografen dat noemen, en vrouwen boven de 30 krijgen in de toekomst vaker kinderen.
De grens van 200.000 baby’s komt de komende jaren rap in zicht, maar het duurt tot 2064 voordat ‘we’ daar weer zijn. Of nou ja: we? Dat zijn dan de kinderen van de kinderen die de komende jaren geboren worden.
2. Meer overlijdens dan in de coronajaren
Dat het aantal overleden mensen is gestegen, en nog wel even blijft stijgen, is niet heel verwonderlijk: Nederland vergrijst. Sinds afgelopen jaar zijn er meer 65-plussers dan inwoners van onder de 20.
Maar dat er afgelopen jaar meer dan 173.000 mensen in Nederland zouden overlijden, dát had het CBS tot een paar jaar geleden niet zien aankomen. „Vóór de komst van corona hadden we de sterftecijfers voor 2025 lager ingeschat”, zegt hoofddemograaf Ruben van Gaalen. „Tijdens de coronajaren is de gezondheid van veel mensen erop achteruitgegaan; zij vormen vermoedelijk grotendeels die ‘extra’ overlijdens.”
Desondanks blijft de levensverwachting stijgen, benadrukt Van Gaalen. „Na de mannen hebben ook vrouwen nu weer ongeveer dezelfde levensverwachting als voor corona.”
3. Recordaantal mensen verlaat het land
„Ik vertrek!” riepen afgelopen jaar bijna 212.000 inwoners van Nederland, en ze gingen over de grens wonen. Dat zijn vooral mensen die in eerste instantie als immigrant hierheen waren gekomen, en nu de omgekeerde weg bewandelen.
Vooral Europese arbeidsmigranten en studenten vertrekken nu, zegt CBS-demograaf Van Gaalen. „Nederland verliest z’n aantrekkingskracht, met name voor Oost-Europeanen die hier komen werken. En netto zijn er bijvoorbeeld vijfduizend Duitse studenten minder dan een paar jaar geleden.”
4. Immigratie lastig te voorspellen
Hoeveel mensen vertrekken, is redelijk goed te voorspellen. Nieuwkomers emigreren vaker dan mensen die hier zijn geboren, dus met de hoge aantallen vluchtelingen en arbeidsmigranten van de afgelopen jaren kon je zien aankomen dat ook het aantal emigranten toeneemt, zegt Van Gaalen. Andersom is dat lastiger: „Niemand wist in februari 2022 dat er een oorlog in Oekraïne zou uitbreken.” Na die piek is het aantal immigranten de afgelopen jaren iets teruggelopen.
5. Hier was de grootste groei
Die kleine 90.000 extra inwoners zijn niet netjes over het land verdeeld: in de Randstad is de groei naar verhouding groter, maar ook Brabant doet het goed: Boekel en Goirle staan in de top tien van snelst groeiende gemeenten van het land.